Nemzeti csapat Template:Ország adatok RUS
NHL Draft 1., 2004
Pályafutás 2001-jelenlegi

Alexander Ovecskin (született Alexander Mikhailovich Ovechkin szeptember 17-én, 1985) orosz profi jégkorongozó szélső, a National Hockey League (NHL) Washington Capitals csapatkapitánya.

Alekszics az NHL-ben való játékát megelőzően négy szezonon át, 2001-től 2005-ig az orosz Szuperligában szereplő HC Dinamó Moszkva játékosa volt, majd a 2012-13-as NHL lockout idején ismét a Dinamóban játszott (ezúttal a Kontinentális Jégkorongligában). Ő volt a 2004-es NHL Entry Draft első számú kiválasztottja, akit a Dinamótól draftoltak, miután 3 szezont töltött a klubnál.

Mivel a 2004-05-ös NHL-szezon a lockout miatt elmaradt, Alex még egy szezont maradt a Dinamónál, mielőtt átigazolt az NHL-be a 2005-06-os NHL-szezonra, amelyben az év újoncaként megnyerte a Calder Memorial Trophy-t. 52 gólt és 54 asszisztot szerzett, és 106 ponttal az összes újoncot vezette.

A 2007-08-as szezonban Alex 65 góllal és 112 ponttal vezette az NHL-t, és elnyerte a Rocket Richard és Art Ross Trophyt.

Az NHL Játékosok Szövetsége által megszavazott legjobb játékosnak járó Lester B. Pearson-díjat és a liga MVP-jének járó Hart Memorial Trophy-t is elnyerte. Ő az egyetlen játékos, aki mind a négy díjat elnyerte a Rocket Richard Trophy 1999-es bevezetése óta. Ugyanebben az évben aranyéremig vezette az orosz csapatot a világbajnokságon.

2009-ben Alex ismét megnyerte a Hart Memorial Trophy-t, mint a liga MVP-je, a Lester B. Pearson-díjat és a Rocket Richard Trophy-t. Emellett egymás után másodszor vezette a Capitals-t a divíziós bajnoki címhez.

2010-ben zsinórban harmadszor nyerte el a Ted Lindsay-díjat, amelyet a Pearson-díjról átkereszteltek, valamint ötödik egymást követő szezonban bekerült az első All-Star csapatba.

Alex a 2010-11-es NHL-szezonban is a liga pontlistavezetői között maradt (85 pont, 7. az NHL-ben), a 2011-12-es NHL-szezonban pedig a góllövőlistavezetők között (38 gól, 5. az NHL-ben). A 2013-as NHL rövidített lockout szezonban 32 góllal vezette a liga góllövőlistáját, amivel elnyerte harmadik Rocket Richard Trophyját és Hart Memorial Trophyját.

Játékos karrier

Dinamó Moszkva

Alex 16 évesen kezdett el játszani az orosz Szuperligában a Dinamó Moszkvában. A 2001-02-es szezonban debütált a profik között, 21 mérkőzésen négy pontot szerzett. Három szezont töltött ott, mielőtt az NHL-ben draftolták volna, és 152 mérkőzésen 36 gólt és 32 asszisztot szerzett.

A következő holtszezonban Alexet a 2004-es NHL Entry Draft első helyén választotta ki a Washington Capitals. Közel két éven keresztül az első számú jelöltnek tartották, és Mario Lemieux-hez hasonlították.

Olyannyira nagyra tartották, hogy a Florida Panthers megpróbálta őt a 2003-as NHL Entry Draft 9. körében draftolni, annak ellenére, hogy a születésnapja két nappal a cut-off után volt (1985. szeptember 15.). Rick Dudley, a Panthers általános igazgatója azt állította, hogy a választás jogos volt, arra hivatkozva, hogy Alex elég idős volt a szökőévek figyelembevételével.

A 2004-05-ös NHL lockout miatt Alex még egy szezonra a Dinamónál maradt. A 2004-05-ös szezonban 34 mérkőzésen 27 pontot szerzett, miközben közel két hónapot kihagyott a 2005-ös junior világbajnokság Kanada elleni aranymeccsén elszenvedett vállsérülése miatt. A rájátszásban segített a Dinamónak megnyerni az orosz Szuperliga bajnoki címét.

Mivel a lockout veszélye miatt egy újabb NHL-szezon elmaradt, Alex szerződést kötött a rivális orosz Avangard Omszk csapatával. Annak érdekében, hogy a lockout megszűnése esetén is megmaradjon az NHL-ben való játékjogosultsága, a szerződés tartalmazott egy 2005. július 20-i határidővel rendelkező kiszállási záradékot.

Noha a játékosok és a tulajdonosok között még nem született új NHL kollektív szerződés (CBA), Alex úgy döntött, hogy kiszáll, és 2005. augusztus 5-én aláírt a Capitals-hoz. A megállapodás egy hároméves, belépő szintű szerződés volt, amelynek értéke az újoncok számára szezononként 984 200 dollár volt, teljesítményalapú bónuszokkal, amelyek akár 3,9 millió dollárra is felduzzasztották az éves fizetését

2005 és 2006

Két nappal az aláírás után az új CBA-val véget ért a lockout. Alex 2005. október 5-én játszotta első mérkőzését a Capitalsban, két gólt lőtt Pascal Leclaire kapus ellen a Columbus Blue Jackets elleni 3-2-es győzelem alkalmával.

2006. január 13-án Anaheimben Alex megszerezte karrierje első kalapácsütését Jean-Sébastien Giguère, a Mighty Ducks of Anaheim játékosa ellen, ezzel segítve a Washingtont a győzelemhez. Három nappal később, január 16-án olyan gólt szerzett, amelyet a veterán jégkorongriporter, Bill Clement “minden idők egyik legnagyobb góljának” nevezett.”

A Phoenix Coyotes védője, Paul Mara leütötte, és a hálótól elfordulva a hátára csúszott, Alex pedig fél kézzel az ütőjénél fogva be tudta akasztani a korongot, és a kapus Brian Boucher mellett a hálóba csúsztatta, ezzel megszerezve az est második gólját. Ezt a gólt “A gól” néven emlegették.”

Február 1-jén Alexet 2006 januárjában a hónap NHL-újoncának, valamint a hónap támadójátékosának választották, és ezzel csak a harmadik játékos lett az NHL történetében, aki egyszerre kapta meg mindkét kitüntetést. A 2005-06-os szezont az NHL-újoncok között a gólok, a pontok, az erőcsatárgólok és a lövések számában az élen zárta.

Alex 106 ponttal a harmadik helyen végzett az NHL-ben a góllövőlistán, és 52 góllal holtversenyben a harmadik helyen végzett. A 425 lövése vezette a ligát, NHL-újonc rekordot állított fel, és ez volt a negyedik legtöbb lövése az NHL történetében.

Pontjainak száma a Washington Capitals történetének második legjobbja volt, góljainak száma pedig a harmadik a franchise történetében. Alexet az NHL első All-Star csapatába is beválasztották, 15 év óta ő az első újonc, aki megkapta ezt a megtiszteltetést.

A szezon végeztével Alex megkapta a Calder Memorial Trophy-t, amelyet az NHL legjobb újoncának ítélnek oda. Az újonc szezonjában döntős volt a Lester B. Pearson-díjért is. Az EA Sports az NHL 07 egyik borító sportolójává tette. A következő szezonban Alex 2007. január 24-én Dallasban szerepelt először az NHL All-Star Game-en. Második NHL-szezonját 46 góllal és 92 ponttal zárta.

2007-08

Az újonc szerződésének utolsó szezonjában, 2007-08-ban játszó Alex 2008. január 10-én 13 éves, 124 millió dolláros szerződéshosszabbítást írt alá a Capitals-szal. Az évente átlagosan 9,5 millió dolláros szerződés az NHL történetének leggazdagabbja. Mivel ügynök nélkül dolgozott, közvetlenül tárgyalt a Capitals tulajdonosával, Ted Leonsisszal és George McPhee általános igazgatóval.

A szezon végén, 2008. március 3-án Alex megszerezte 50., 51. és 52. gólját a szezonban, amivel karrierje negyedik NHL-es kalapdobását érte el, és pályafutása során másodszor érte el az 50 gólos határt.

Még ugyanebben a hónapban, 2008. március 21-én Ovecskin megszerezte 59. és 60. gólját a szezonban az Atlanta Thrashers ellen, ezzel ő lett az első NHL-játékos, aki Mario Lemieux és Jaromír Jágr óta (1995-96) 60 gólt szerzett egy szezonban, és összesen a 19. játékos.

Négy nappal később, március 25-én Alex megszerezte szezonbeli 61. gólját, amivel megdöntötte a Washington Capitals csapatrekordját az egy szezonban szerzett gólok tekintetében, amelyet korábban Dennis Maruk tartott.

Alex 2008. április 3-án megdöntötte Luc Robitaille rekordját is, amely a balszélső által egy szezonban lőtt legtöbb gólt jelenti, amikor két góllal 64. és 65. gólját szerezte a szezonban. Ő lett az első NHL-játékos, aki Pavel Bure 1999-2000-es szezonja óta legalább 40 gólt szerzett egy szezonban.

A 2007-2008-as szezonban Alex 65 góllal és 112 ponttal vezette a liga góllövőlistáját, és elnyerte az Art Ross Trophy-t és a Rocket Richard Trophy-t is. Ez volt az első alkalom 41 szezon óta, hogy egy balszélső vezette az NHL pontlistáját, mióta Bobby Hull 1965-66-ban 97 ponttal vezette a ligát.

Alex segített a megfiatalított Capitals csapatát visszavezetni a Stanley Kupa rájátszásába, egy erősebb támogatói gárdával, amelynek tagja volt honfitársa, Alexander Semin, az újonc center Nicklas Bäckström és a védő Mike Green.

A Philadelphia Flyers elleni 1. mérkőzésen kevesebb mint öt perccel a vége előtt szerezte a győztes gólt az NHL rájátszásbeli debütálásában. Alex hét mérkőzésen kilenc pontot szerzett a Flyers ellen, amikor a Capitals kiesett a nyitókörben.

A holtszezonban Alex elnyerte a Lester B. Pearson-díjat, mint az NHL Játékosok Szövetsége (NHLPA) által megszavazott legjobb játékos, valamint a Hart Memorial Trophy-t, mint a liga MVP-je, ezzel ő lett az első játékos az NHL történetében, aki mind a négy nagy díjat elnyerte, beleértve az Art Ross és a Rocket Richard Trophy-t is.

Sorozatban harmadszor is elnyerte a Valerij Harlamov szovjet jégkorongsztárról elnevezett Kharlamov-trófeát, amelyet a Sovetsky Sport újság adományozott neki, mint a legjobb orosz NHL-játékosnak a többi orosz NHL-játékos szavazatai alapján.

2008-09

A 2008-09-es NHL-szezon októberének végén Alex hazatért Moszkvába, hogy meglátogassa beteg nagyapját, és addigi pályafutása mindössze második mérkőzését hagyta ki, megszakítva egy 203 mérkőzésből álló sorozatot.

2009. február 5-én Alex megszerezte 200. gólját a Los Angeles Kings ellen, ezzel mindössze a negyedik játékos lett az NHL-ben, aki négy szezon alatt elérte ezt a mérföldkövet, Wayne Gretzky, Mike Bossy és Mario Lemieux mellett.

Március 19-én megszerezte 50. gólját a szezonban, ezzel ő lett az első Washington Capitals játékos, aki háromszor is elérte az 50 gólos határt. 56 góllal zárta a szezont, amivel egymás után másodszor nyerte el a Rocket Richard Trophy-t. Ezzel csatlakozott Jarome Iginlához és Pavel Bure-hoz, mint a harmadik játékos, aki kétszer nyerte el a díjat, és Bure után (2000 és 2001) a második játékos, aki egymás után két szezonban is elnyerte a díjat. 110 pontjával a második helyen végzett honfitársa, Evgeni Malkin mögött az Art Ross-díjért.

Alex és a Capitals megismételte a divízió bajnoki címét, és a nyitókörben a Rangersszel találkozott. Miután hét mérkőzésen továbbjutott a második fordulóba, 2009. május 4-én, a Penguins elleni 2. mérkőzésen megszerezte első NHL rájátszásbeli hatos trükkjét, amivel 4-3-as győzelemhez segítette a Washingtont.

A Capitals végül hét mérkőzésen kikapott a későbbi Stanley Kupa-bajnok Pittsburgh-től. Alex a 2009-es rájátszást poszt-szezonbeli karriercsúcsával, 14 mérkőzésen 21 ponttal zárta. A második egymást követő évben megnyerte a Hart- és a Pearson-trófeát, ezzel ő lett a tizenhetedik játékos, aki többször is elnyerte a Hart-díjat.

2009-2010

Alig több mint egy hónappal a 2009-10-es szezon után, 2009. november 1-jén, a Blue Jackets elleni mérkőzésen Alex felsőtest-sérülést szenvedett, miután összeütközött az ellenfél csatárával, Raffi Torresszel.

A visszatérése után Alexet az NHL december 1-jén két mérkőzésre eltiltotta (egy az akcióért és egy a szezon közbeni második játékmegszüntetésért), amiért az előző nap egy mérkőzésen térdre ütötte a Carolina Hurricanes védőjét, Tim Gleasont.

Mind Gleasont, mind Alexet le kellett segíteni a jégről, bár Gleason később a mérkőzés során visszatért, míg Alex nem. Alex ötperces főbüntetést és egy játékvezetői hibát kapott akkor. Bruce Boudreau, a Capitals edzője úgy nyilatkozott, hogy Alex játékstílusa időnként “vakmerő” volt. Az eltiltás volt az első pályafutása során, ami miatt 98 844,16 dollárnyi fizetéstől esett el.

2010. január 5-én Alexet nevezték ki a Washington Capitals csapatkapitányának, miután az előző kapitányt, Chris Clarkot elcserélték a Columbus Blue Jacketshez. Ő lett a csapat történetének első európai, második legfiatalabb és 14. csapatkapitánya.

2010. február 5-én, a New York Rangers elleni mérkőzésen Alex (a mérkőzés második góljával és harmadik pontjával) elérte NHL-es karrierje 500 pontos mérföldkövét. Ő az ötödik játékos, aki mindössze öt szezon alatt érte el ezt a mérföldkövet, 373 karriermeccsen érte el.

2010. március 14-én, a Chicago Blackhawks elleni mérkőzésen a United Centerben Alex a Hawks védőjét, Brian Campbellt küldte a palánkba, miután Campbell a kék vonalra dobta a korongot.

Alexet beszállásért kiállították, amiért 5 perces nagybüntetést és játékvezetői hibát kapott, és 2 mérkőzésre eltiltották (a harmadik játékvezetői hibáért a szezonban automatikusan 2 mérkőzésre szóló eltiltás jár). Campbell kulcscsonttörést és bordatörést szenvedett, és várhatóan 7-8 hét kihagyás vár rá.

Alex nyerte el a 2009-2010-es Ted Lindsay-díjat, ezzel az NHL történetében mindössze a második játékos lett, aki három egymást követő évben is elnyerte a díjat. Emellett 3 egymást követő szezonban (2008-10) vezette az NHL gól/meccs & pont/meccs mutatóját.

A Capitals történetében jelenleg a harmadik helyen áll a gólok tekintetében (csak Peter Bondra és Mike Gartner szerzett több gólt) és a 7. az összesített pontok tekintetében.

A 2009-2010-es szezonban Alex felülmúlta a Montreal Canadiens Hall of Fame kapusának, Bill Durnan-nak a rekordját (első négy szezonja 1943-44 és 1946-47 között), és ő lett az első játékos az NHL történetében, akit az első öt szezonja mindegyikében első csapat All-Starjának választottak.

2010-11

2011-ben Alex és a Capitals részt vett az újévi NHL Winter Classicon, ahol Sidney Crosby és a Pittsburgh Penguins ellenfele volt. Pontot nem szerzett, de ő és a Capitals 3-1-re nyert. 2011. március 8-án, az Edmonton Oilers elleni 5-0-s győzelem alkalmával Alex feljegyezte karrierje 600. pontját. 2011. április 5-én megszerezte pályafutása 300. gólját, ezzel ő lett a 6. legfiatalabb és a 7. leggyorsabb játékos, akinek ez sikerült.

2011. december 12-én Alex regisztrálta első NHL-es verekedését Brandon Dubinsky ellen a New York Rangersben.

2011-től napjainkig

2012. január 23-án Alex három mérkőzésre szóló eltiltást kapott, mert megütötte Zbynek Michaleket a Pittsburgh Penguinsből. Másnap bejelentette, hogy az eltiltás miatt nem vesz részt a 2012-es NHL All-Star Game-en.

Alex számai a 2011-es és 2012-es szezonban visszaestek, de a 2013-as, lockout miatt rövidített NHL-szezonban 32 góllal vezette a liga góllövőlistáját, amivel elnyerte harmadik Maurice “Rocket” Richard Trophyját.

Alex a 32 gólját 24 assziszttal kombinálta, amivel 56 pontot szerzett, ami a harmadik legtöbb pontot jelentette a ligában. Pályafutása során harmadszor is elnyerte a Hart Memorial Trophy-t. A 2013-as Stanley Kupa rájátszásában mindössze 2 pontot szerzett a New York Rangers elleni első körös kiesés során. A rájátszás során hajszálrepedéssel a lábában is játszott.

A 2013. december 20-án, a Buffalo Sabres elleni mérkőzésen Alex megszerezte karrierje 400. gólját. Ő lett a 6. leggyorsabb játékos, aki valaha elérte ezt a határt, 634 mérkőzésen szerezte meg, eggyel kevesebbet, mint Pavel Bure.

Bronzé 2003 Oroszország Jégkorong

16 évesen, Alex két kalaptrükkel (egy Svájc és egy USA ellen) és egy assziszttal segítette a junior válogatottat az aranyéremhez. 17 éves korában Viktor Tihonov orosz edző beválasztotta a Česká Pojišťovna Cup EuroTour-tornára, így ő lett a legfiatalabb korcsolyázó, aki valaha az orosz válogatottban játszott.

Az említett tornán Alex lett a valaha volt legfiatalabb játékos, aki gólt szerzett a válogatottban. A 2002-es IIHF U18-as világbajnokságra is beválasztották, ahol 8 mérkőzésen 14 gólt és 4 asszisztot szerzett, amivel Oroszországot ezüstéremre vezette.

18 éves korában Alexet az orosz junior válogatott kapitányává nevezték ki. Oroszország az 5. helyen végzett a tornán. 2003-ban a csapat aranyérmet nyert az IIHF U20-as világbajnokságon. 19 évesen bekerült az orosz válogatottba a 2004-es jégkorong-világbajnokságra, ezzel ő lett a legfiatalabb játékos, aki részt vett a tornán.

A szintén 19 évesen Alexet a 2005-ös junior jégkorong-világbajnokságon a junior válogatott kapitányává nevezték ki. A 2004. december 25-től 2005. január 4-ig tartó torna volt Ovecskin harmadik és egyben utolsó tornája.

A torna végére Alex 7 gólt gyűjtött (holtversenyben vezette a tornát). Csapata ezüstérmet kapott, miután január 4-én elveszítette az aranyérmes meccset Kanada ellen, és Ovecskin lett a torna legjobb csatára, valamint beválasztották a torna All-Star csapatába.

Alex 2005-ben játszott első IIHF férfi világbajnokságán. Öt gólt és három asszisztot szerzett, amivel a góllövőlista nyolcadik helyén végzett, és megosztva a harmadik helyet a góllövőlistán.

2006-ban Alex részt vett első téli olimpiáján. Bár Oroszország érem nélkül távozott a játékokról, Ovecskin 5 gólt szerzett a tornán, köztük a győztes gólt a kanadai Martin Brodeur ellen, amivel Kanada kiesett a tornáról. Ő volt az egyetlen játékos, aki nem szerepelt a svéd (arany) vagy a finn (ezüst) csapatban, és nem került be a torna legjobbjai közé.

A 2006-os IIHF-világbajnokságon Alex hét mérkőzésen hat gólt és három asszisztot (kilenc pontot) szerzett, mielőtt Oroszország 4-3-ra kikapott Csehországtól a negyeddöntőben. Erőfeszítéseiért Alex egyike volt annak a hat játékosnak, akiket beválasztottak a média All-Star csapatba.

A 2008-as IIHF-világbajnokságon Alex kilenc mérkőzésen 12 ponttal (hat gól, hat assziszt) segítette Oroszországot az aranyéremhez. Öt tornán való szereplése során másodszor választották be a Media All-Star csapatba.

A 2010-es téli olimpián Alex és az orosz csapat volt az egyik favorit az aranyéremre. A nagy várakozások ellenére Oroszország 7-3-ra kikapott Kanadától a negyeddöntőben. Ovecskin 2 góllal és 2 assziszttal zárt Oroszország négy mérkőzésén.

Az NHL rájátszásának első fordulójában történt kiesés után Alex csatlakozott az orosz csapathoz a 2010-es IIHF-világbajnokságon sok más orosz sztárral, például Malkinnal, Datsyukkal és Kovalchukkal együtt. Annak ellenére, hogy erősen esélyesek voltak a torna megnyerésére, Oroszország kikapott Csehországtól a döntőben. Ez a vereség egy csalódást keltő évet zárt le Alex számára a nemzetközi porondon.

Alex a 2011-es IIHF-világbajnokságra is csatlakozott az orosz csapathoz, miután a Capitals kiesett az NHL rájátszásából. Az orosz csapatban 5 mérkőzésen játszott, de pontot nem sikerült szereznie. Ez volt az első alkalom, hogy Alex nem szerzett pontot egy világbajnoki tornán.

Alex a 2012-es IIHF-világbajnokság utolsó 3 mérkőzésén játszott Oroszországban. Két gólt és két asszisztot jegyzett, amikor Oroszország megnyerte a tornát. A 2013-as IIHF világbajnokságon is ő képviselte Oroszországot.

Alex azután csatlakozott a válogatotthoz, hogy a Capitals kiesett a 2013-as Stanley Kupa rájátszásából. Oroszország már továbbjutott az első playoff-fordulóba, ahol az Egyesült Államokkal kerültek szembe. Az USA 8-3-ra legyőzte Oroszországot, ezzel kiesett a tornáról.

Magánélet/Jégen kívül

Alex Mihail Ovecskin, korábbi profi labdarúgó és Tatjana Ovecskina fia, aki két olimpiai aranyérmet nyert a szovjet női kosárlabdacsapat versenyzőjeként az 1976-os montreali és az 1980-as moszkvai nyári olimpián.

Aleksz jövőjének első jele akkor mutatkozott meg, amikor kétéves korában egy szovjet játékboltban megragadott egy játékhokiütőt, és nem volt hajlandó elengedni. Szülei a mai napig őrzik a képet. Amikor Alex hokimeccset látott a tévében, “eldobta az összes játékát”, és a tévéhez rohant, és tiltakozott, ha a szülei megpróbáltak csatornát váltani.

Alex szülei azt mondják, tudták, hogy sportoló lesz belőle, amikor a lift helyett inkább felszaladt a 10. emeleti lakásukba vezető lépcsőn. Ők is bátorították, hogy legyen sportos, és elküldték játszani a közeli focipályákra és kosárlabdapályákra.

Sergei, Alex idősebb testvére mutatta be neki a hokit, és Alex 8 éves korában beiratkozott a hokiiskolába. Nem sokkal a kezdés után azonban Alexnek el kellett halasztania a hokis karrierjét, mert a szülei nem tudták elvinni a pályára, de az egyik edzője látta a tehetségét, és ragaszkodott a szüleihez, hogy folytassa a hokit.

Sergei később, amikor Alex 10 éves volt, autóbalesetben meghalt. Egy gyerekkori barátja azt állítja, ez az egyik oka annak, hogy Alex olyan szenvedélyes a jégen. Van egy másik idősebb testvére is, akit Mikhaelnek hívnak. Alex eljegyezte Maria Kirilenko teniszezőt.

Egy nappal azután, hogy megkapta első Hart Memorial Trophyját, mint a liga MVP-je, Alex megkapta a város kulcsát Washington polgármesterétől, Adrian M. Fenty-től, mivel ő az első washingtoni MVP-győztes egy nagy sportágban Joe Theismann, a Washington Redskins játékosa óta 1983-ban

Alex állítólag viszályba keveredett a Pittsburgh Penguins csatárával, Evgeni Malkinnal, akit Alex mögött másodikként draftoltak a 2004-es NHL Entry Drafton. Bár a hírek szerint ők ketten jó barátok voltak, amikor a 2006-os torinói téli olimpiai játékok alatt együtt laktak, ez a barátság hamar kihűlt.

Nincsenek végleges információk arról, hogy mi okozta a viszályt, de a legnépszerűbb elmélet szerint 2007 augusztusában kezdődött, amikor Ovecskin állítólag megütötte Malkin orosz ügynökét, Gennagyij Uzsakovot egy moszkvai szórakozóhelyen. Alex tagadta az eseményeknek ezt a verzióját, míg Malkin megerősítette, bár nem volt biztos benne, hogy ez volt a viszályt kiváltó esemény.

A leghírhedtebb eseményre 2008. január 21-én került sor Pittsburghben, amikor Alex nekiment Malkinnak, ami látszólag pusztító ütést eredményezett volna, ha Malkin nem bukik ki időben az útból. A 2008-as NHL-díjátadó ünnepségen sem kerültek szemkontaktusba. Ezen incidensek ellenére Ovecskin többször is tagadta, hogy “kiakadt” volna Malkinra.

Bár a viszály sokakat aggasztott a ligára és az orosz válogatottra gyakorolt hatása miatt a 2010-es vancouveri téli olimpián, a jelek szerint olyan rejtélyesen oszlott el, ahogyan elkezdődött. 2009. január 24-én, a SuperSkills versenyen Malkin segített Alexnek a Breakaway Challenge során végrehajtott mutatványában.

Malkin átadta Alexnek a kellékeket a mutatványhoz, valamint átadta neki a botját és sportitalt öntött Alex torkába. Bár a viszály jellegéről és státuszáról még nincs végső szó, a korábbi interakcióikat figyelembe véve ez az incidens azt látszik mutatni, hogy a viszály ténylegesen véget ért.

A jelentések szerint Ilya Kovalchuk, aki akkoriban az Atlanta Thrashers csapatkapitánya volt, és egyben Alex és Malkin csapattársa az orosz válogatottban, közvetítette a békét kettejük között.

2009. január 24-én Alex megnyerte a Breakaway versenyt a SuperSkills versenyen a második egymást követő évben Montrealban, miután az utolsó másodpercekben egy kanadai zászlóval felruházott kalapban és fehér napszemüvegben jelent meg. 2009. január 25-én 1 gólt lőtt és 2 asszisztot jegyzett, valamint ő lőtte a meccset eldöntő gólt a 2009-es NHL All-Star Game-en, amikor a keleti konferencia 12-11-re nyert.

A 2008-09-es NHL-szezon végén Alex kritikát kapott a gólok utáni túláradó ünneplése miatt. A Hockey Night in Canada’s Coach’s Corner című műsor 2009. február 28-i részében Don Cherry kanadai hokielemző a focistákéhoz hasonlította Alex palánkoknak és csapattársainak ugráló ünneplését, és arra a következtetésre jutott, hogy ez nem a kanadai módi, és azt tanácsolta a kanadai gyerekeknek, hogy ne vegyék figyelembe Ovecskin példáját.

A Capitals edzője, Bruce Boudreau Ovecskin védelmére kelt, kijelentve, hogy Cherry “nem ismeri Alexet úgy, ahogy mi ismerjük Alexet”, maga Ovecskin pedig kijelentette, hogy “nem érdekli” Cherry. A következő említésre méltó incidens 2009. március 19-én történt, a Tampa Bay Lightning elleni mérkőzésen. Miután megszerezte 50. gólját a szezonban, Alex a jégre tette a botját, és úgy tett, mintha a kezét melegítené rajta, mert “forró” volt.

Az eset azonnali reakciót váltott ki a Tampa Bay edzőjéből, Rick Tocchetből, aki azt mondta, hogy ” egy fokozattal lejjebb ment a könyveimben”. Boudreau azt is kijelentette, hogy megbeszéli az esetet Alexszel, és csapattársa, Mike Green, annak ellenére, hogy utána elsőként ünnepelt Alexszel, megjegyezte, hogy nem kíván csatlakozni az előre megfontolt ünnepléshez. Maga Alex nem kért bocsánatot, és különösen Don Cherryről mondta: “Biztosan ki lesz akadva… Imádom!”

Alex a 2K Sports hokiszimulációs videojátékának, az NHL 2K10-nek, valamint az EA Sports NHL 07-nek a címlapsportolója. 2008. június 11-én a CCM-mel közösen piacra dobta saját designer utcai ruhakollekcióját. 2009. július 6-án Alexet a 2014-es téli olimpiai játékok nagykövetévé nevezték ki az oroszországi Szocsiban. 2009 végén a GQ a 48. legbefolyásosabb embernek választotta D.C.-ben.

A 2010-11-es szezonban Alex szerepelt az ESPN egyik This is SportsCenter reklámfilmjében, amelyben az ESPN személyiség Steve Levy kérdését nevette ki, amelyben azzal vádolta őt, hogy orosz kém, mielőtt honfitársa és akkori Capitals csapattársa, Szemjon Varlamov egy nyitott mennyezeti csempén keresztül felfelé húzta egy kötéllel.

2011 augusztusában Ovecskin ügynöke bejelentette, hogy Alexet a továbbiakban nem támogatja a CCM, és átigazolt a Bauerhez. Ez jelentős lépés volt Alex karrierjében, mivel karrierje nagy részében a CCM-et használta.

Amint a 2010-2011-es szezonban a ponttermése csökkent, Alex úgy döntött, hogy Bauerre vált. Jelenlegi felszerelése egy Bauer NXG botot, Bauer APX pro kesztyűt, Bauer Re-Akt sisakot és Bauer APX2 korcsolyát tartalmaz.