În unele case pot exista colțuri rotunjite și vă puteți trezi instalând sfertul de rotund pe colțuri rotunde. Nu cunosc un sfert de rotund pre-fabricat pentru a merge în jurul colțului curbat. Cel mai bun mod de a face acest lucru este să tăiați o bucată mică care să acopere colțul curbat. Acest lucru acoperă practic colțurile exterioare. Colțurile exterioare sunt de cele mai multe ori colțuri de 90 de grade, care este ca și colțul unui pătrat. Colțurile rotunjite de pe pereți înseamnă că punctul spre colț este tăiat. Instalarea plăcii de bază pe colțurile curbate va fi același proces ca și în cazul sfertului de rotund.

CLICK PE FOTOGRAFII PENTRU MĂRIRE

În această primă fotografie am instalat parchetul laminat până la placa de bază existentă. Acum trebuie să instalez sfertul de rotund pe placa de bază. Dacă dați click pe fotografie puteți vedea cum placa de bază are o bucată mică pentru a acoperi curba peretelui. Voi face același lucru cu sfertul rotund.

Aici toate piesele care acoperă acest colț vor fi tăiate la 22,5 grade. Cele mai multe ferăstraie de tăiat la cot au această setare pre-marcată pe ferăstrău. Colțul în sine are 90 de grade și toate tăieturile (patru în total) vor fi egale cu 90, 22,5 X 4 = 90. Același lucru este valabil și pentru un colț pătrat obișnuit, unde veți tăia fiecare dintre cele două piese la 45 de grade fiecare, 45 X 2 = 90. Oricare ar însemna unghiul total al colțului, toate tăieturile vor fi egale cu totalul unghiului.

Puneți bucata de sfert de rotund la locul ei și faceți un semn la colțul plăcii de bază. Dacă nu există o placă de bază, faceți semnul unde începe curba peretelui. Folosind un ferăstrău de tăiat la un unghi de 22,5 grade, reglând ferăstrăul spre dreapta la 22,5 grade în acest caz. După ce ați făcut prima tăietură, tăiați un unghi de 22,5 grade în direcția opusă pe următoarea piesă. Țineți această tăietură în dreptul primei tăieturi și marcați la colțul unde se întâlnește placa de bază. Când tăiați această bucată mică, aveți grijă, deoarece bucățile mici pot zbura de pe ferăstrău. Asigurați-vă că purtați întotdeauna protecție pentru ochi atunci când tăiați cu ferăstrăul de tăiat.

Aici puteți vedea unghiul de 45 de grade din colț și tăieturile de 22,5 grade de pe colțul exterior rotunjit. După ce ați făcut toate tăieturile, folosiți un pistol de cuie pentru a le bate în cuie pe perete. O dimensiune bună a cuielor este de 1 1/2 sau 2 inch cuie brad de calibru 18. Cuiele de calibru 18 lasă o mică gaură care va fi umplută cu cretă. Piesele mici care acoperă colțurile curbate pot fi lipite cu o cretă adezivă bună.

Acesta este modul în care doriți să arate când ați terminat. Folosind o cretă adezivă bună pentru a umple orice spații sau goluri. Treceți un fir de cretă de-a lungul părții de sus a sfertului de rotund, frecați-o cu degetul și ștergeți-o cu o cârpă umedă.

Înainte și după un stâlp de formă ciudată care avea nevoie de un sfert de rotund instalat în jurul său.

Aici este placa de bază de 3 1/4 inch instalată în jurul colțurilor curbe. Toate tăieturile și unghiurile sunt aceleași ca și la instalarea sfertului de rotund.

Un sfert de rotund finisat instalat pe un colț rotunjit.

Tăierea retururilor sfertului de rotund
Un retur de sfert de rotund este locul unde sfertul de rotund se termină în aer liber, cum ar fi locul unde se oprește la un montant de ușă. Un retur este o modalitate de a acoperi capătul tăiat. Aici vă explic cum se taie returul sfertului de rotund.

Tăierea mulurilor sfert rotunde
Cum se taie sfertul rotund la un unghi de 45 de grade pentru colțuri interioare și exterioare

Întoarcerea la instalarea sfertului rotund Moldings Page From Installing Quarter Round on Round Corners Page