Chicago Bulls (2011-2017)

Wczesne lata

Butler został wybrany z 30. ogólnym wyborem w drafcie NBA 2011 przez Chicago Bulls. Zobaczył ograniczone możliwości w swoim debiutanckim roku, grając 42 mecze podczas skróconego przez lockout sezonu 2011-12. W kolejnym sezonie zagrał we wszystkich 82 meczach dla Bulls. Po ograniczonych minutach na początku sezonu 2012-13, w drugiej połowie sezonu grał już bardzo dużo, w tym wystąpił we wszystkich 12 meczach playoff. 9 kwietnia zdobył 28 punktów przeciwko Toronto Raptors, zdobywając career-high. Dwa dni później, nagrał swój pierwszy w karierze 20/10 mecz z 22 punktów i career-high 14 zbiórek przeciwko New York Knicks.

The 2013-14 sezon widział Butler brakuje 15 meczów z powodu kontuzji, ograniczając go do 67 meczów. Rozgrywał średnio career-high 38,7 minut na mecz, co plasowało go na pierwszym miejscu w NBA. Zdobył season-high 26 punktów przeciwko Memphis Grizzlies 30 grudnia. W meczu z Orlando Magic 15 stycznia w potrójnej dogrywce zagrał 60:20 i zdobył 21 punktów, siedem zbiórek i sześć asyst. Na koniec sezonu został nazwany do NBA All-Defensive Second Team.

Sezon 2014-15

Butler w meczu playoff 2015 przeciwko Cleveland Cavaliers

W dniu 25 listopada 2014 roku Butler zremisował career high z 32 punktami w przegranej z Denver Nuggets. 3 grudnia 2014 roku został uznany Graczem Miesiąca Konferencji Wschodniej za mecze rozegrane na przełomie października i listopada. Później ustanowił nowy rekord kariery 35 punktów w wygranej 103-97 nad New York Knicks 18 grudnia. 29 stycznia 2015 roku Butler został mianowany rezerwowym dla Konferencji Wschodniej w 2015 NBA All-Star Game. W dniu 2 marca 2015 roku został wykluczony na trzy do sześciu tygodni z kontuzją lewego łokcia. Wrócił do akcji 23 marca przeciwko Charlotte Hornets, nagrywając 19 punktów i 9 zbiórek w 98-86 win.

On 20 kwietnia, Butler ustanowił playoff career high dla drugiego meczu z rzędu, zdobywając 31 punktów w wygranej Bulls 91-82 nad Milwaukee Bucks, aby objąć prowadzenie 2-0 w ich serii pierwszej rundy. 25 kwietnia Butler ponownie ustanowił playoff career high z 33 punktami, w przegranej Byków 92-90 z Bucks, zmniejszając ich przewagę w serii do 3-2. Byki wygrały Game 6 tej serii, awansując do półfinałów, w których przegrały 4-2 z Cleveland Cavaliers. W dniu 7 maja, został nazwany 2014-15 NBA Most Improved Player i stał się pierwszym graczem w historii franczyzy, aby wygrać award.

2015-16 sezon

On 9 lipca 2015, Butler ponownie podpisał z Bulls do pięcioletniego, 95 milionów dolarów kontraktu. Umowa zawierała opcję zawodnika na piąty rok. 9 grudnia zdobył career-high 36 punktów w przegranym meczu z Boston Celtics. Kolejne 43 punkty zdobył 18 grudnia w przegranym 147-144 meczu z Detroit Pistons po poczwórnej dogrywce. 3 stycznia Butler pobił rekord drużyny Michaela Jordana w ilości punktów w połowie meczu, zdobywając 40 ze swoich 42 punktów po przerwie i prowadząc Bulls do zwycięstwa 115-113 nad Toronto Raptors. Dwa dni później zanotował 32 punkty i 10 asyst w wygranej 117-106 nad Milwaukee Bucks. 14 stycznia zdobył 53 punkty w dogrywce 115-111 nad Philadelphia 76ers. Butler miał także 10 zbiórek i sześć asyst, trafiając 15 z 30 rzutów z pola i 21 z 25 wolnych, dzięki czemu Bulls przerwali passę trzech przegranych meczów. Stał się pierwszym graczem Bulls, który zdobył 50 punktów od czasów Jamala Crawforda w 2004 roku. 5 lutego Butler doznał naciągnięcia lewego kolana w meczu przeciwko Denver Nuggets i opuścił prawie cztery tygodnie. Został wybrany do gry w 2016 NBA All-Star Game, ale kontuzja zmusiła go do odpadnięcia, a następnie został zastąpiony w drużynie Wschodu przez kolegę z drużyny Pau Gasola. Butler opuścił 11 meczów z kontuzją kolana, wracając do akcji dla Bulls 5 marca przeciwko Houston Rockets. W 34 minuty gry zanotował 24 punkty, 11 zbiórek, 6 asyst i 1 kradzież w wygranym 108-100 meczu, pomagając Bulls przerwać czteromeczową passę porażek. 7 marca wrócił jednak na boisko na mecz z Milwaukee Bucks z powodu bólu pleców i opuchlizny lewego kolana. Po trzech meczach nieobecności wrócił do gry 14 marca przeciwko Toronto Raptors. 2 kwietnia zanotował swoje pierwsze w karierze triple-double z 28 punktami, 17 zbiórkami i 12 asystami w przegranym 94-90 meczu z Detroit Pistons. W finale sezonu Bulls 13 kwietnia, Butler zanotował swoje drugie w karierze triple-double z 10 punktami, 12 zbiórkami i 10 asystami w wygranej 115-105 nad Philadelphia 76ers.

Sezon 2016-17

Butler z drużyną olimpijską USA 2016

W otwarciu sezonu Bulls 27 października, Butler zdobył team-high 24 punkty w zwycięstwie 105-99 nad Boston Celtics. 9 listopada, miał 39-punktowy wysiłek w 115-107 przegranej z Atlanta Hawks. Trzy dni później zdobył 37 punktów, trafił wszystkie 14 rzutów wolnych, zebrał 8 zbiórek i rozdał season-high 9 asyst w wygranej 106-95 nad Washington Wizards. 20 listopada zdobył 40 punktów w wygranym 118-110 spotkaniu z Los Angeles Lakers. Następnego dnia został wybrany Graczem Tygodnia Konferencji Wschodniej za mecze rozegrane od poniedziałku 14 listopada do niedzieli 20 listopada. 28 grudnia Butler zdobył 40 punktów i trafił z 20 metrów, by dać Bykom zwycięstwo 101-99 nad Brooklyn Nets. Butler zdobył dziewięć punktów w ostatnich 21⁄2 minutach meczu, co dało Chicago zwycięstwo. Skończył 11 na 11 z linii rzutów wolnych i złapał 11 zbiórek, gdy Bulls pokonali siedmiopunktowy deficyt w ostatnich trzech minutach.

Dnia 2 stycznia 2017 roku Butler zdobył 52 punkty w wygranej 118-111 nad Charlotte Hornets. Był o punkt nieśmiały od swojego career high, który zdobył 14 stycznia 2016 roku.Zdobył 20 punktów w pierwszej połowie i 17 w ostatnich czterech minutach gry. Miał także 12 zbiórek i sześć asyst, strzelając przy tym 21-of-22 z linii rzutów wolnych. 7 stycznia po raz trzeci w sześciu meczach przekroczył granicę 40 punktów, zdobywając 42 punkty w wygranej 123-118 po dogrywce z Toronto Raptors. Dwa dni później został wybrany Graczem Tygodnia Konferencji Wschodniej za mecze rozegrane od poniedziałku, 2 stycznia do niedzieli, 8 stycznia. 19 stycznia Butler został mianowany starterem w drużynie Eastern Conference All-Star Game na 2017 NBA All-Star Game. Po zakwestionowaniu chęci młodszych graczy zespołu po przegranej z Atlanta Hawks 25 stycznia, Butler został ukarany grzywną i trzymany poza wyjściowym składem przeciwko Miami Heat 27 stycznia jako kara. Później skończył z zaledwie trzema punktami na 1-for-13 strzelając. 25 lutego 2017 roku zanotował swoje trzecie w karierze triple-double z 18 punktami, 10 zbiórkami i 10 asystami w wygranej 117-99 nad Cleveland Cavaliers. 26 marca 2017 roku miał 20 punktów i career-high 14 asyst w wygranej 109-94 nad Milwaukee Bucks. W dniu 6 kwietnia 2017 roku zanotował swoje czwarte w karierze triple-double z 19 punktami, 10 zbiórkami i 10 asystami w wygranej 102-90 nad Philadelphia 76ers.

Minnesota Timberwolves (2017-2018)

22 czerwca 2017 roku Butler został przehandlowany, wraz z prawami do Justina Pattona (16. pick w drafcie NBA 2017), do Minnesota Timberwolves w zamian za Zacha LaVine’a, Krisa Dunna i prawa do Lauri Markkanena (siódmy pick w drafcie NBA 2017). W swoim debiucie dla Timberwolves w ich season openerze 18 października, Butler zdobył 12 punktów w przegranym 107-99 spotkaniu z San Antonio Spurs. 3 grudnia zdobył 20 ze swoich 33 punktów w czwartej kwarcie wygranej Timberwolves 112-106 nad Los Angeles Clippers. 12 grudnia zdobył 38 punktów w przegranym 118-112 po dogrywce meczu z Philadelphia 76ers. 18 grudnia miał 37 punktów w wygranej 108-107 nad Portland Trail Blazers. 27 grudnia Butler zdobył 12 z 14 punktów Minnesoty w dogrywce i zakończył mecz z dorobkiem 39 punktów, dzięki czemu Timberwolves wygrali 128-125 z Denver Nuggets. 23 stycznia został uznany rezerwowym All-Star Konferencji Zachodniej. 9 lutego, w swoim powrocie do Chicago, Butler zdobył 38 punktów w przegranym 114-113 meczu z Bulls. Butler zdecydował się nie grać w All-Star Game, traktując priorytetowo stretch run sezonu i sądził, że odpoczynek przyniesie mu korzyści. Jednak w pierwszym meczu Timberwolves po przerwie na All-Star, 23 lutego przeciwko Houston Rockets, Butler opuścił mecz pod koniec trzeciej kwarty z kontuzją prawego kolana. Dwa dni później przeszedł operację łąkotki i został wykluczony na czas nieokreślony. Butler powrócił do gry 6 kwietnia, by zdobyć 18 punktów w wygranym 113-96 meczu z Los Angeles Lakers. W meczu nr 3 pierwszej rundy playoff Timberwolves przeciwko Rockets, Butler trafił cztery rzuty trzypunktowe, wśród swoich 28 punktów w wygranej 121-105. The Timberwolves poszedł dalej, aby przegrać serię w pięciu games.

Na krótko przed obozem treningowym w 2018 roku, Butler zażądał handlu od Timberwolves, wskazując, że nie podpisze się ponownie z zespołem w 2019 off-season. Gdy nie udało się osiągnąć handlu przed rozpoczęciem sezonu regularnego, Butler zdecydował się na grę dla Minnesoty w sezonie 2018-19. Wystąpił w 10 z pierwszych 13 meczów Timberwolves, zanim został przehandlowany na początku listopada.

Philadelphia 76ers (2018-2019)

W dniu 12 listopada 2018 roku Butler został przehandlowany, wraz z Justinem Pattonem, do Philadelphii 76ers w zamian za Jerryda Baylessa, Roberta Covingtona, Dario Šaricia i drugorundowy pick w drafcie 2022. W barwach 76ers zadebiutował dwa dni później, zdobywając 14 punktów w przegranym 111-106 meczu z Orlando Magic. 25 listopada zanotował 34 punkty i 12 zbiórek oraz trafił 3-punktową trójkę na 2,3 sekundy przed końcem, dając 76ers zwycięstwo 127-125 nad Brooklyn Nets. 5 grudnia zdobył season-high 38 punktów w przegranym 113-102 meczu z Toronto Raptors. Dwa dni później miał drugi z rzędu 38-punktowy mecz w wygranej 117-111 nad Detroit Pistons. 29 stycznia Butler został przesunięty na point guarda i miał 20 punktów oraz sześć asyst w wygranej 121-105 nad Los Angeles Lakers. W Game 1 pierwszej rundy playoff serii 76ers przeciwko Nets, Butler zdobył game-high 36 punktów w przegranej 111-102. W Game 2 drugiej rundy Butler miał 30 punktów i 11 zbiórek, dzięki czemu 76ers zremisowali z Raptors na 1-1, wygrywając 94-89. W Game 6, zdobył 25 punktów w wygranej 112-101, pomagając 76ers zremisować serię przeciwko Raptors na 3-3. 76ers poszli dalej, aby przegrać 92-90 w Game 7 pomimo 16 punktów Butlera.

Miami Heat (2019-obecnie)

W dniu 6 lipca 2019 r., Butler podpisał się z Miami Heat poprzez znak i handel z 76ers w czterozespołowym handlu. W dniu 9 grudnia 2019 r., Butler został nazwany Graczem Konferencji Wschodniej tygodnia po tym, jak średnio 27,5 punktów, 9,0 zbiórek i 8,5 asyst na mecz. 10 grudnia Butler zanotował career-high 18 zbiórek, wraz z 20 punktami i 11 asystami w wygranej 135-121 dogrywce przeciwko Atlanta Hawks. 30 stycznia Butler został wybrany do swojego piątego NBA All-Star Game.

The Heat osiągnęli NBA Finals po pokonaniu Boston Celtics w Finałach Konferencji Wschodniej w sześciu meczach, zarabiając Butlerowi swój pierwszy wygląd Finałów. W Game 3 of the 2020 NBA Finals, Butler zakończył z 40 punktami, 11 zbiórkami i 13 asystami i stał się trzecim graczem w historii Finałów, aby nagrać 40+ punktowe triple-double, dołączając do LeBrona Jamesa (wtedy z Cleveland) w 2015 roku i Jerry’ego Westa z Los Angeles Lakers w 1969 roku. Butler został także pierwszym graczem, który miał więcej punktów, zbiórek i asyst w meczu Finałów niż James, który skończył z 25 punktami, 10 zbiórkami i ośmioma asystami. W meczu nr 5 Butler miał 35 punktów, 12 zbiórek, 11 asyst i 5 kradzieży, stając się pierwszym graczem, który zanotował 35+ punktów, 10+ zbiórek, 10+ asyst i 5+ kradzieży w meczu Finałów. Jest też drugim graczem, który osiągnął takie statystyki w historii playoffów NBA, po Garym Paytonie w 2000 roku. Butler został drugim graczem z wielokrotnym 30-punktowym triple-double w tej samej serii Finałów, dołączając do Jamesa w 2015 roku. Stał się szóstym graczem z wielokrotnym triple-double w serii Finałów obok Jamesa, Magica Johnsona, Larry’ego Birda, Wilta Chamberlaina i Draymonda Greena. Heat ulegli Los Angeles Lakers w sześciu meczach. Ostatecznie Butler stał się tylko drugim graczem w serii Finałów, który prowadził swoją drużynę w punktach, zbiórkach, asystach, kradzieżach i blokach, dołączając do Jamesa w 2016 roku .

W dniu 11 lutego 2021 roku Butler zanotował swoje 10. triple-double w karierze z 27 punktami, 10 zbiórkami i 10 asystami w wygranej Heat 101-94 nad Houston Rockets. 18 lutego Butler zanotował swoje 13. triple-double w karierze z 13 punktami, 10 zbiórkami i 13 asystami w wygranej 118-110 nad Sacramento Kings, stając się pierwszym graczem w historii franchise z trzema kolejnymi triple-double. Wraz z kolegą z drużyny Bamem Adebayo, który zanotował 16 punktów, 12 zbiórek i 10 asyst, stali się pierwszą parą w historii ligi, która zanotowała triple-double w tym samym meczu więcej niż raz.