Chicago Bulls (2011-2017)

Primarii ani

Butler a fost selectat cu a 30-a alegere generală în NBA draft 2011 de către Chicago Bulls. El a avut oportunități limitate în anul său de debutant, jucând 42 de meciuri în timpul sezonului 2011-2012, scurtat de lockout. În sezonul următor, el a jucat toate cele 82 de meciuri pentru Bulls. După ce a jucat minute limitate la începutul sezonului 2012-13, a avut parte de minute semnificative în a doua jumătate a sezonului, fiind inclusiv titular în toate cele 12 meciuri din playoff. El a marcat 28 de puncte, pe atunci cel mai mare număr de puncte din carieră, împotriva celor de la Toronto Raptors, la 9 aprilie. Două zile mai târziu, el a înregistrat primul său meci de 20/10 din carieră, cu 22 de puncte și un record al carierei de 14 recuperări împotriva celor de la New York Knicks.

În sezonul 2013-14, Butler a pierdut 15 meciuri din cauza unei accidentări, ceea ce l-a limitat la 67 de meciuri. El a avut o medie de 38,7 minute pe meci, cea mai mare din carieră, care s-a clasat pe primul loc în NBA. El a marcat un record al sezonului de 26 de puncte împotriva lui Memphis Grizzlies pe 30 decembrie. El a stabilit un record al francizei când a jucat 60:20 într-un meci în trei reprize de prelungiri împotriva lui Orlando Magic pe 15 ianuarie și a terminat cu 21 de puncte, șapte recuperări și șase pase decisive. La finalul sezonului, el a fost numit în NBA All-Defensive Second Team.

Sezonul 2014-15

Butler într-un meci din playoff 2015 împotriva lui Cleveland Cavaliers

La 25 noiembrie 2014, Butler și-a egalat recordul carierei cu 32 de puncte într-o înfrângere cu Denver Nuggets. La 3 decembrie 2014, el a fost desemnat jucătorul lunii în Conferința de Est pentru meciurile jucate în octombrie/noiembrie. Ulterior, el a stabilit un nou record al carierei, de 35 de puncte, într-o victorie cu 103-97 în fața lui New York Knicks, la 18 decembrie. La 29 ianuarie 2015, Butler a fost numit rezervă pentru Conferința de Est în NBA All-Star Game 2015. La 2 martie 2015, el a fost declarat indisponibil pentru o perioadă de trei până la șase săptămâni din cauza unei accidentări la cotul stâng. El a revenit în acțiune pe 23 martie împotriva lui Charlotte Hornets, înregistrând 19 puncte și 9 recuperări într-o victorie cu 98-86.

La 20 aprilie, Butler a stabilit un record al carierei în playoff pentru al doilea meci consecutiv, marcând 31 de puncte în victoria lui Bulls cu 91-82 în fața lui Milwaukee Bucks pentru a prelua un avantaj de 2-0 în seria din primul tur. Pe 25 aprilie, Butler a stabilit din nou un record al carierei în playoff, cu 33 de puncte, în înfrângerea lui Bulls cu 92-90 în fața lui Bucks, reducând avansul în serie la 3-2. Aceștia au continuat să câștige meciul 6 al seriei, trecând în semifinale, unde au pierdut cu 4-2 în fața celor de la Cleveland Cavaliers. La 7 mai, a fost numit cel mai bun jucător din NBA 2014-15 și a devenit primul jucător din istoria francizei care a câștigat acest premiu.

Sezonul 2015-16

La 9 iulie 2015, Butler a semnat din nou cu Bulls pentru un contract de cinci ani și 95 de milioane de dolari. Înțelegerea a inclus o opțiune a jucătorului pentru al cincilea an. Pe 9 decembrie, el a marcat 36 de puncte, maximul carierei, într-o înfrângere cu Boston Celtics. El a depășit această bornă cu 43 de puncte pe 18 decembrie, într-o înfrângere în patru reprize de prelungiri cu 147-144 în fața celor de la Detroit Pistons. La 3 ianuarie, Butler a doborât recordul echipei lui Michael Jordan la puncte într-o repriză, marcând 40 din cele 42 ale sale după pauză pentru a conduce Bulls la o victorie cu 115-113 în fața celor de la Toronto Raptors. Două zile mai târziu, el a înregistrat 32 de puncte și un record al sezonului de atunci, 10 pase decisive, într-o victorie cu 117-106 în fața celor de la Milwaukee Bucks. La 14 ianuarie, a marcat 53 de puncte, recordul carierei, într-o victorie cu 115-111 în prelungiri în fața celor de la Philadelphia 76ers. Butler a avut, de asemenea, 10 recuperări și șase pase decisive în timp ce a reușit 15 din 30 de aruncări de pe teren și 21 din 25 de aruncări libere pentru a ajuta Bulls să întrerupă o serie de trei înfrângeri. El a devenit primul jucător de la Bulls care înscrie 50 de puncte de la Jamal Crawford în 2004. La 5 februarie, Butler a suferit o întindere la genunchiul stâng într-un meci împotriva celor de la Denver Nuggets și a lipsit aproape patru săptămâni. El a fost votat să joace în NBA All-Star Game 2016, dar accidentarea l-a forțat să renunțe, fiind înlocuit ulterior în echipa din Est de coechipierul Pau Gasol. Butler a lipsit 11 meciuri din cauza accidentării la genunchi, revenind în acțiune pentru Bulls pe 5 martie, împotriva celor de la Houston Rockets. În 34 de minute de joc, el a înregistrat 24 de puncte, 11 recuperări, 6 pase decisive și o intercepție într-o victorie cu 108-100, ajutându-i pe Bulls să întrerupă o serie de patru înfrângeri consecutive. Cu toate acestea, el a revenit pe margine pe 7 martie pentru meciul echipei împotriva celor de la Milwaukee Bucks din cauza unor dureri de spate și a unei umflături la genunchiul stâng. După o absență de trei meciuri, el a revenit în acțiune pe 14 martie împotriva celor de la Toronto Raptors. Pe 2 aprilie, el a înregistrat primul său triple-double din carieră, cu 28 de puncte și recordurile carierei de 17 recuperări și 12 pase decisive, într-o înfrângere cu 94-90 în fața celor de la Detroit Pistons. În finalul sezonului pentru Bulls, la 13 aprilie, Butler a înregistrat al doilea triple-double din carieră, cu 10 puncte, 12 recuperări și 10 pase decisive în victoria cu 115-105 în fața celor de la Philadelphia 76ers.

Sezonul 2016-17

Butler alături de echipa olimpică a SUA din 2016

În debutul sezonului lui Bulls, la 27 octombrie, Butler a marcat 24 de puncte în victoria cu 105-99 în fața lui Boston Celtics. Pe 9 noiembrie, el a avut o reușită de 39 de puncte într-o înfrângere cu 115-107 în fața celor de la Atlanta Hawks. Trei zile mai târziu, el a marcat 37 de puncte, a marcat toate cele 14 aruncări libere, a prins opt recuperări și a distribuit nouă pase decisive într-un meci câștigat cu 106-95 în fața celor de la Washington Wizards. La 20 noiembrie, el a marcat 40 de puncte, maximul sezonului, într-o victorie cu 118-110 în fața celor de la Los Angeles Lakers. În ziua următoare, a fost desemnat jucătorul săptămânii în Conferința de Est pentru meciurile disputate de luni, 14 noiembrie, până duminică, 20 noiembrie. La 28 decembrie, și-a egalat recordul sezonului cu 40 de puncte și a marcat un coș de 20 de metri la ultima fază a meciului pentru a oferi lui Bulls o victorie de revenire cu 101-99 în fața lui Brooklyn Nets. Butler a marcat nouă puncte în ultimele 21⁄2 minute pentru a mobiliza Chicago. El a terminat cu 11 din 11 la linia de aruncări libere și a prins 11 recuperări în timp ce Bulls au depășit un deficit de șapte puncte în ultimele trei minute.

La 2 ianuarie 2017, Butler a marcat 52 de puncte într-o victorie cu 118-111 în fața lui Charlotte Hornets. El a fost la un punct distanță de maximul carierei sale, pe care l-a obținut pe 14 ianuarie 2016, și a marcat 20 de puncte în prima repriză și 17 în ultimele patru minute ale meciului. De asemenea, el a avut 12 recuperări și șase pase decisive în timp ce a aruncat 21 din 22 de la linia de aruncări libere. Pe 7 ianuarie, a atins pragul de 40 de puncte pentru a treia oară în șase meciuri, terminând cu 42 de puncte într-o victorie cu 123-118 în prelungiri în fața celor de la Toronto Raptors. Două zile mai târziu, a fost desemnat jucătorul săptămânii în Conferința de Est pentru meciurile disputate de luni, 2 ianuarie, până duminică, 8 ianuarie. La 19 ianuarie, Butler a fost numit titular în echipa All-Star a Conferinței de Est pentru NBA All-Star Game 2017. După ce a pus sub semnul întrebării dorința jucătorilor mai tineri ai echipei în urma unei înfrângeri în fața celor de la Atlanta Hawks, la 25 ianuarie, Butler a fost amendat și a fost ținut în afara liniei de start împotriva celor de la Miami Heat, la 27 ianuarie, drept pedeapsă. Ulterior, el a terminat cu doar trei puncte din 1 din 13 aruncări. La 25 februarie 2017, a înregistrat al treilea triple-double din carieră, cu 18 puncte, 10 recuperări și 10 pase decisive într-o victorie cu 117-99 în fața celor de la Cleveland Cavaliers. La 26 martie 2017, a avut 20 de puncte și 14 pase decisive în victoria cu 109-94 în fața celor de la Milwaukee Bucks. La 6 aprilie 2017, a înregistrat al patrulea triple-double din carieră, cu 19 puncte, 10 recuperări și 10 pase decisive într-o victorie cu 102-90 în fața lui Philadelphia 76ers.

Minnesota Timberwolves (2017-2018)

La 22 iunie 2017, Butler a fost transferat, împreună cu drepturile lui Justin Patton (a 16-a alegere din NBA draft 2017), la Minnesota Timberwolves în schimbul lui Zach LaVine, Kris Dunn și drepturile lui Lauri Markkanen (a șaptea alegere din NBA draft 2017). La debutul său pentru Timberwolves în debutul sezonului, la 18 octombrie, Butler a marcat 12 puncte într-o înfrângere cu 107-99 în fața celor de la San Antonio Spurs. La 3 decembrie, el a marcat 20 din cele 33 de puncte ale sale în sfertul patru al victoriei lui Timberwolves cu 112-106 în fața lui Los Angeles Clippers. La 12 decembrie, el a marcat 38 de puncte într-o înfrângere în prelungiri cu 118-112 în fața lui Philadelphia 76ers. Pe 18 decembrie, a avut o reușită de 37 de puncte în victoria cu 108-107 în fața celor de la Portland Trail Blazers. Pe 27 decembrie, Butler a marcat 12 din cele 14 puncte ale lui Minnesota în prelungiri și a terminat cu un record al sezonului de 39 de puncte pentru a ridica Timberwolves la o victorie cu 128-125 în fața lui Denver Nuggets. La 23 ianuarie, el a fost numit rezervă în Conferința All-Star din Vest. Pe 9 februarie, la revenirea sa la Chicago, Butler a marcat 38 de puncte într-o înfrângere cu 114-113 în fața lui Bulls. Butler a ales să nu joace în All-Star Game, dând prioritate părții finale a sezonului și a considerat că odihna îi va fi benefică. Cu toate acestea, în primul meci al celor de la Timberwolves după pauza All-Star, la 23 februarie, împotriva celor de la Houston Rockets, Butler a părăsit meciul la sfârșitul sfertului al treilea cu o accidentare la genunchiul drept. Două zile mai târziu, el a suferit o operație la menisc și a fost declarat indisponibil pe termen nelimitat. Butler a revenit pe teren la 6 aprilie pentru a înscrie 18 puncte într-o victorie cu 113-96 în fața celor de la Los Angeles Lakers. În meciul 3 al seriei din primul tur al playoff-ului dintre Timberwolves și Rockets, Butler a marcat patru coșuri de trei puncte printre cele 28 de puncte ale sale în victoria cu 121-105. Timberwolves a continuat să piardă seria în cinci meciuri.

Cu puțin timp înainte de tabăra de pregătire din 2018, Butler a cerut un schimb de la Timberwolves, indicând că nu va semna din nou cu echipa în intersezonul 2019. Când nu s-a obținut un schimb înainte de începerea sezonului regulat, Butler a optat să joace pentru Minnesota în 2018-19. El a apărut în 10 din primele 13 meciuri ale lui Timberwolves înainte de a fi tranzacționat la începutul lunii noiembrie.

Philadelphia 76ers (2018-2019)

La 12 noiembrie 2018, Butler a fost tranzacționat, împreună cu Justin Patton, la Philadelphia 76ers în schimbul lui Jerryd Bayless, Robert Covington, Robert Covington, Dario Šarić și o alegere din a doua rundă a draftului din 2022. El și-a făcut debutul pentru 76ers două zile mai târziu, marcând 14 puncte într-o înfrângere cu 111-106 în fața lui Orlando Magic. La 25 noiembrie, el a înregistrat 34 de puncte și 12 recuperări și a marcat un coș de 3 puncte cu 2,3 secunde înainte de final pentru a oferi celor de la 76ers o victorie cu 127-125 în fața celor de la Brooklyn Nets. Pe 5 decembrie, a marcat 38 de puncte, maximul sezonului, într-o înfrângere cu 113-102 în fața celor de la Toronto Raptors. Două zile mai târziu, a reușit al doilea meci consecutiv cu 38 de puncte, într-o victorie cu 117-111 în fața celor de la Detroit Pistons. Pe 29 ianuarie, Butler a fost mutat pe postul de fundaș și a avut 20 de puncte și șase pase decisive într-o victorie cu 121-105 în fața lui Los Angeles Lakers. În primul meci al seriei din primul tur al playoff-ului dintre 76ers și Nets, Butler a marcat 36 de puncte într-o înfrângere cu 111-102. În Meciul 2 din turul al doilea, Butler a avut 30 de puncte și 11 recuperări pentru a-i ajuta pe 76ers să egaleze seria cu Raptors la 1-1 cu o victorie cu 94-89. În meciul 6, el a marcat 25 de puncte în victoria cu 112-101, ajutând 76ers să egaleze seria cu Raptors la 3-3. Cei de la 76ers au continuat să piardă cu 92-90 în Meciul 7, în ciuda celor 16 puncte ale lui Butler.

Miami Heat (2019-prezent)

La 6 iulie 2019, Butler a semnat cu Miami Heat prin semnarea și schimbul cu 76ers într-un schimb cu patru echipe. La 9 decembrie 2019, Butler a fost numit Jucătorul săptămânii în Conferința de Est după ce a avut o medie de 27,5 puncte, 9,0 recuperări și 8,5 pase decisive pe meci. La 10 decembrie, Butler a înregistrat un record al carierei de 18 recuperări, alături de 20 de puncte și 11 pase decisive într-o victorie cu 135-121 în prelungiri împotriva celor de la Atlanta Hawks. Pe 30 ianuarie, Butler a fost numit la al cincilea său NBA All-Star Game.

The Heat a ajuns în finala NBA după ce a învins Boston Celtics în finala Conferinței de Est în șase meciuri, ceea ce i-a adus lui Butler prima sa apariție în finală. În Meciul 3 al finalei NBA din 2020, Butler a terminat cu 40 de puncte, 11 recuperări și 13 pase decisive și a devenit al treilea jucător din istoria finalei care a înregistrat un triple-double de peste 40 de puncte, alăturându-se lui LeBron James (pe atunci la Cleveland) în 2015 și lui Jerry West la Los Angeles Lakers în 1969. Butler a devenit, de asemenea, primul jucător care a avut mai multe puncte, recuperări și pase decisive într-un meci din finală decât James, care a terminat cu 25 de puncte, 10 recuperări și opt pase decisive. În meciul 5, Butler a avut 35 de puncte, 12 recuperări, 11 pase decisive și 5 recuperări și a devenit primul jucător care a înregistrat peste 35 de puncte, peste 10 recuperări, peste 10 pase decisive și peste 5 recuperări într-un meci din finală. El este, de asemenea, al doilea jucător care atinge astfel de statistici în istoria playoff-ului NBA, după Gary Payton în 2000. Butler a devenit al doilea jucător cu mai multe triple-double-uri de 30 de puncte în aceeași serie a finalei, alăturându-se lui James în 2015. El a devenit al șaselea jucător cu mai multe triple-double-uri într-o serie a finalei, alături de James, Magic Johnson, Larry Bird, Wilt Chamberlain și Draymond Green. Heat a cedat în fața celor de la Los Angeles Lakers în șase meciuri. În cele din urmă, Butler a devenit doar al doilea jucător dintr-o serie de finale care și-a condus echipa la puncte, recuperări, pase decisive, recuperări și blocaje, alăturându-se lui James în 2016.

La 11 februarie 2021, Butler a înregistrat al 10-lea triple-double din carieră cu 27 de puncte, 10 recuperări și 10 pase decisive în victoria lui Heat cu 101-94 în fața lui Houston Rockets. La 18 februarie, Butler a înregistrat al 13-lea triple-double din carieră cu 13 puncte, 10 recuperări și 13 pase decisive în victoria cu 118-110 în fața celor de la Sacramento Kings, devenind primul jucător din istoria francizei cu trei triple-double consecutive. Împreună cu coechipierul Bam Adebayo, care a reușit 16 puncte, 12 recuperări și 10 pase decisive, au devenit prima pereche din istoria ligii care a înregistrat triple-double-uri în același meci de mai multe ori.