RICHMOND, Va. – Na krátkých tratích se zdálo, že Kevin Harvick a jeho tým Stewart-Haas Racing s číslem 4 udělali obrat.

A v pátek odpoledne na okruhu Richmond Raceway Harvick projížděl zatáčky lépe než všichni ostatní a získal pole position – kterou si později zajistil tím, že jeho vůz prošel kontrolou – pro sobotní závod Toyota Owners 400 na okruhu .Buschovo pole position bylo Harvickovo třetí v Richmondu, druhé v sezóně a sedmadvacáté v kariéře.

Buschovo pole position bylo třetí v Richmondu, druhé v sezóně a sedmadvacáté v kariéře, a připravilo tak souboj s vozy Joe Gibbs Racing a Team Penske, které si v prvních osmi závodech Monster Energy NASCAR Cup Series v sezóně monopolizovaly vítěznou uličku.

RELEVANTNÍ:

Harvick zajel kolo rychlostí 124,298 mph (21,722 sekundy) a o 0,038 sekundy předstihl Erika Jonese (124,081 mph) v boji o první místo na startu. Jonesův čas byl později anulován poté, co neprošel kontrolou.

Kurt Busch se kvalifikoval jako druhý s rychlostí 123,870 mph, což je dramatické zlepšení oproti jeho průměrné startovní pozici z roku 2019 (20,1). Pětici nejlepších doplnili Joey Logano, Kyle Busch a Martin Truex Jr.

„Auta měla určitě trochu propad,“ řekl Harvick. „Jen jsem se snažil zvládnout ten úbytek a být konzistentní v kolech, ale nálepky (nové pneumatiky) byly v prvním kole rozhodně rychlejší než ve druhém a třetím.“

Harvick byl v prvním kole šestý, ve druhém kole druhý za Kylem Buschem a první, když se hrálo o pole position.

NASCAR poprvé omezil každé kolo na pět minut a sedm minut mezi nimi, čímž se celá kvalifikace zkrátila na 29 minut. Pro Erika Jonese, který měl boxovou uličku poblíž výjezdu z boxové uličky, nepředstavovalo časové omezení žádný problém.

„Na krátkých tratích je to podle mě v pohodě,“ řekl Jones. „V prvním a dokonce i ve druhém kole je to trochu hektické, ale to se mi snadno říká. Měli jsme skvělý pitstall, když jsme byli první venku. Mohl jsem prostě vyjet a tady není výhodné čekat, takže prostě vyjedete a zajedete si své kolo.“

RELEVANTNÍ:

Harvick byl minulý týden v Bristolu rychlý, ale jeho vyhlídky zhatil trest před závodem za několikanásobné selhání kontroly a brzké uvolnění kola, které si vynutilo neplánovanou zastávku v boxech. Ale v sobotu v Richmondu povede závodní pole na zelenou.

Přesto je zde spousta neznámých, včetně nové kombinace pneumatik Goodyear.

„Když se podíváte na toto místo, je to opravdu jedno z těch, kde musíte vycházet z toho, co se stalo minule,“ řekl Harvick. „Nové pneumatiky, takže vlastně přesně nevíte, co auta udělají hluboko v jízdách, pokud jde o to, jak moc budou tlačit, zda se uvolní.

„S jakými podmínkami budete bojovat? Když se takhle vymění pneumatiky, mnohokrát skončíme u hádání, protože nevíte, co můžete očekávat.“