Minor leaguesEdit

V roce 1986 pozval šestnáctiletého Modana trenér Rick Wilson z týmu Prince Albert Raiders do Saskatchewanu, aby se připojil k týmu Western Hockey League. Hned ve svém prvním zápase vstřelil hattrick a ve druhém ročníku se Modano stal členem All-Star týmu WHL. Čtyři dny po Modanových osmnáctých narozeninách si ho klub Minnesota North Stars vybral jako prvního hráče draftu NHL v roce 1988. Po Brianu Lawtonovi v roce 1983 byl Modano druhým Američanem, který byl v draftu vybrán jako první. Problémy se smlouvou vedly k tomu, že Modano odehrál u Jezdců ještě jednu sezónu.

Minnesota North Stars/Dallas StarsEdit

Severní hvězdy podepsaly s Modanem smlouvu na Vánoce roku 1988 a Modano se připojil k týmu na sezónu 1989-90. V roce 1988 se Modano stal členem NHL. Svůj první gól v kariéře v NHL vstřelil Glennu Healymu z New York Islanders a měl dobrou nováčkovskou sezónu, díky níž se dostal do All-Rookie týmu NHL a stal se finalistou Calder Memorial Trophy. Kontroverzně prohrál s jednatřicetiletým Sergejem Makarovem, který už přes 12 let hrál profesionálně v sovětské mistrovské lize; to vedlo k tomu, že od následujícího roku až do současnosti platí pro kandidáty na Calderovu trofej věková hranice 26 let.

I přes dobrý start byl Modano v Minnesotě často kritizován jako nedouk, který se nevyrovná dvojce draftu 1988 Trevoru Lindenovi. Důkazem toho byla druhá sezóna, v níž se North Stars dostali do finále Stanley Cupu, ale Modano sotva zopakoval své góly a asistence, přičemž se střetl s trenérem Bobem Gaineyem kvůli jeho příliš defenzivnímu stylu. V roce 1992 Modano podepsal čtyřleté prodloužení smlouvy, které z něj udělalo nejlépe placeného člena týmu s ročním příjmem 2 miliony dolarů. Brzy zažil svou do té doby nejlepší sezónu, v ročníku 1992-93 zaznamenal 93 bodů a vysloužil si první pozvánku na Utkání hvězd NHL.

Stars se stěhují do DallasuPřed sezónou 1993-94 se tým North Stars přestěhoval do Dallasu a stal se Dallas Stars. Modano považoval přesun do Texasu za příležitost k novému začátku s odlišnými očekáváními fanoušků a médií a rozhodl se přijmout Gaineyho návrhy, aby se stal komplexnějším hráčem a předváděl více útoků. Modano zaznamenal osobní rekord 50 gólů a opět získal 93 bodů. Brzy se stal v Dallasu modlou a stal se hráčem, který prodal nejvíce dresů a obdržel nejvíce dopisů. Během následujících dvou sezón Modano snížil počet vstřelených branek a měl mnoho zranění – otřes mozku, zranění kolena a přetržené šlachy v kotníku -, ale zlepšil svou defenzivní hru. Přesto se Stars nepodařilo postoupit do play-off Stanley Cupu 1996 a Gainey odstoupil z funkce hlavního trenéra, přičemž zůstal GM.

Ken Hitchcock byl najat 8. ledna 1996 jako trenér Dallasu, zavedl defenzivní systém a zároveň požadoval, aby se Modano soustředil na útok, a využíval ho rutinněji – místo 15-18 minut, které hrál pod Gaineyem, hrál Modano s Hitchcockem běžně 25 minut. S pomocí nových akvizic Joea Nieuwendyka a Sergeje Zubova dovedl Modano Stars v sezóně 1996-97 k titulu v Centrální divizi NHL. V play-off Stanley Cupu 1998 s novým brankářem Edem Belfourem se Stars dostali do západního finále.

V roce 1999 Modano vyhrál se Stars Stanley Cup a odehrál všech šest zápasů finále proti Buffalu Sabres, přestože si ve druhém zápase zlomil zápěstí. Modano asistoval u pěti finálových gólů Stars v sérii, včetně obou v pátém a šestém utkání, a u finálového gólu. Vedl Stars s 23 body v play-off, přičemž všech sedm bodů ve finále získal za asistence. Do finále se Stars vrátili v roce 2000 proti New Jersey Devils. Modano vstřelil gól v prodloužení, který Stars zajistil vítězství v pátém utkání, ale v šestém utkání v Dallasu Devils ukončili sérii v poměru 4:2.

Modano měl v letech 1996-2002 průměr 78 bodů za sezónu a v tomto období patřil také k nejlepším útočníkům NHL v poměru plus/minus (jeho +43 v roce 1997 bylo druhé místo po Johnu LeClairovi s +44). Modanovo kariérní maximum v počtu bodů v jednom zápase je šest (2-4-6) proti Anaheimu Ducks a má sedm hattricků v kariéře. Jediný zápas v kariéře odehrál proti Rodu Brind’Amourovi. Byl také kandidátem na Frank J. Selke Trophy (2001) a Lady Byng Trophy (2003).

2005-2010Edit

Jako dlouholetá tvář dallaského klubu zaznamenal v NHL přes 1000 bodů a v roce 2003 se stal kapitánem Stars. Během sezóny 2005 Modano zvažoval, že podepíše smlouvu s Bostonem Bruins, ale po angažování majitele Toma Hickse se rozhodl zůstat ve Stars. Modano 5. srpna 2005 podepsal s Dallasem pětileté prodloužení smlouvy. Dne 29. září 2006 ho ve funkci kapitána Stars nahradil Brenden Morrow; Modano od té doby až do roku 2010 zastával funkci náhradního kapitána, kterou předtím vykonával v letech 1995 až 2003.

Modano vstřelil 13. března 2007 v čase 10:24 třetí třetiny v základní hrací době proti Antero Niittymäkimu z Philadelphie Flyers svůj 500. gól v kariéře v základní části, u kterého asistovali Antti Miettinen a Jon Klemm. Je teprve čtrnáctým střelcem, který vstřelil 500 gólů v jednom týmu, a 39. hráčem, který dosáhl 500 gólů celkově.

Modanův rekordní gól v oslabení, 7. listopadu 2007

17. března 2007 ve venkovním utkání proti Nashvillu Predators vstřelil Modano při prohře 3:2 své 502. a 503. gól v základní části kariéry, čímž překonal rekord Joea Mullena (502) v počtu gólů vstřelených hráčem narozeným v USA.

Modano je rovněž držitelem rekordu NHL v počtu bodů získaných hráčem narozeným v USA. Tento rekord, který předtím patřil Philu Housleymu, překonal 7. listopadu 2007, když v utkání proti San Jose Sharks vstřelil dva góly během prvních pěti minut, přičemž rekordmanem byl gól v oslabení z brejku. Ten večer se mezi telefonáty s gratulacemi objevil i jeden z Air Force One, americký prezident George W. Bush s ním o rekordu několik minut hovořil.

Dne 21. listopadu 2007 se v American Airlines Center konal „Mike Modano Tribute Night“, kde byl Modano klubem oceněn za své úspěchy v americkém hokeji. Na předzápasovém ceremoniálu promluvili mimo jiné Brett Hull, Joe Mullen, Phil Housley a majitel Stars Tom Hicks. Na závěr emotivního večera Modano později vstřelil rozhodující gól a také gól v nájezdech při vítězství Stars nad Anaheimem Ducks 3:2.

V letech 2007-2010 jeho produktivita klesala, a tak Modano dohrával do konce smlouvy, která mu vypršela po sezóně 2009-2010. V závěrečném utkání této sezóny (shodou okolností se hrálo v Minnesotě, kde Modano začínal svou profesionální kariéru) byl Modano uvítán videopozdravem a potleskem ve stoje a jmenován první hvězdou zápasu, přičemž bruslil po ledě v dresu Minnesota North Stars.

Detroit Red WingsRedakce

Mike Modano s Red Wings v říjnu 2010.

Dne 29. června 2010 Stars oznámili, že Modano nebude znovu podepsat smlouvu na sezónu 2010/11. V roce 2010 se Modano stal členem týmu, který v té době působil v NHL. Poté, co Modano zvažoval, zda odejít do důchodu, nebo podepsat smlouvu s Detroitem Red Wings (ve svém rodném státě) nebo s Minnesotou Wild (ve státě, kde začínal svou kariéru v NHL), podepsal roční smlouvu s Red Wings. Protože Red Wings vyřadili dres s číslem 9, Modano si místo něj vybral číslo 90. Trenér Mike Babcock vyjádřil přání, aby se Modano stal centrem třetí formace Detroitu s Danem Clearym a Jiřím Hudlerem.

V čase 5:35 první třetiny úvodního domácího utkání Detroitu v sezóně 2010/11, hned při svém druhém střídání, převzal Modano přihrávku od Clearyho a překonal brankáře Anaheimu Jonase Hillera svým prvním gólem v dresu Red Wing.