Kisebb ligákSzerkesztés

1986-ban a 16 éves Modanót Rick Wilson, a Prince Albert Raiders edzője meghívta Saskatchewanba, hogy csatlakozzon a Western Hockey League csapatához. Rögtön az első mérkőzésén kalapdobást ért el, és második évében Modano már a WHL All-Star csapat tagja volt. Négy nappal Modano tizennyolcadik születésnapja után a Minnesota North Stars az 1988-as NHL Entry Draft első választottjaként választotta ki őt. Modano volt a második amerikai, akit első helyen választottak ki a drafton, Brian Lawton után 1983-ban. Szerződési problémák miatt Modano még egy szezont játszott a Raidersnél.

Minnesota North Stars/Dallas StarsSzerkesztés

A North Stars 1988 karácsonyán szerződtette Modanót, aki az 1989-90-es szezonra csatlakozott a csapathoz. Karrierje első NHL-gólját a New York Islanders Glenn Healyja ellen szerezte, és jó újonc szezonja volt, aminek köszönhetően bekerült az NHL All-Rookie Teambe és döntős lett a Calder Memorial Trophyra. Vitatott módon kikapott a 31 éves Szergej Makarovtól, aki már több mint 12 éve profi szinten játszott a szovjet bajnokságban; ez vezetett ahhoz, hogy a következő évtől kezdve a Calder-jelölteknél 26 éves korhatár lépett életbe.

A jó kezdés ellenére Modanót gyakran kritizálták Minnesotában, mint alulteljesítő, aki nem hasonlítható az 1988-as második számú választáshoz, Trevor Lindenhez. Ezt bizonyította a második szezonja, amikor a North Stars bejutott a Stanley Kupa döntőjébe, de Modano alig ismételte meg góljait és asszisztjait, miközben szembekerült Bob Gainey edzővel a nyíltan védekező stílusa miatt. 1992-ben Modano négyéves hosszabbítást írt alá, amivel a csapat legjobban fizetett tagja lett, évi 2 millió dollárt kapott. Hamarosan az addigi legjobb szezonját produkálta, az 1992-93-as NHL-szezonban 93 pontot szerzett, és kiérdemelte első NHL All-Star Game meghívását.

A Stars Dallasba költözikSzerkesztés

Az 1993-94-es NHL-szezon előtt a North Stars Dallasba költözött, és Dallas Stars lett belőle. A Texasba költözést egy újrakezdés lehetőségének tekintve, a szurkolók és a média eltérő elvárásaival, Modano úgy döntött, hogy elfogadja Gainey javaslatait, hogy teljesebb játékossá váljon és több támadást hajtson végre. Modano egyéni csúcsot jelentő 50 gólt jegyzett, és ismét 93 pontot szerzett. Hamarosan bálvány lett Dallasban, ő lett az a játékos, aki a legtöbb mezt adta el és a legtöbb levelet kapta. A következő két szezonban Modano csökkentette gólarányát és sok sérülése volt – agyrázkódás, térdsérülés és bokaínszakadás -, de javult a védekezése. Ennek ellenére a Stars nem jutott be az 1996-os Stanley Kupa rájátszásba, és Gainey lemondott a vezetőedzői posztról, miközben GM maradt.

Ken Hitchcockot 1996. január 8-án szerződtették a Dallas edzőjének, aki egy védekező szemléletű rendszert vezetett be, miközben arra kérte Modanót, hogy koncentráljon a támadójátékára, és rutinosabban használta őt – a Gainey alatt játszott 15-18 perc helyett Modano rutinosan 25 percet játszott Hitchcockkal. Az új szerzemények, Joe Nieuwendyk és Szergej Zubov segítségével Modano az 1996-97-es NHL-szezonban a Central Division bajnoki címéig vezette a Starst. Az 1998-as Stanley Kupa rájátszásában az új kapussal, Ed Belfourral a Stars a nyugati döntőig jutott.

1999-ben Modano megnyerte a Stanley Kupát a Stars-szal, a Buffalo Sabres elleni döntő mind a hat mérkőzésén játszott, annak ellenére, hogy a második meccsen eltörte a csuklóját. Modano asszisztált a Stars utolsó öt góljánál a sorozatban, köztük az 5. és a 6. mérkőzésen is, valamint a döntő góljánál. 23 ponttal vezette a Stars csapatát a rájátszásban, a döntőben mind a hét pontját asszisztból szerezte. A Stars 2000-ben visszatért a döntőbe a New Jersey Devils ellen. Modano szerezte a hosszabbításban azt a gólt, amely az 5. mérkőzésen a Stars győzelmét hozta, de a 6. mérkőzésen Dallasban a Devils végül 4-2-re zárta a sorozatot.

Modano 1996-2002 között 78 pontot átlagolt szezononként, és az NHL egyik legjobb csatára volt plusz/mínuszban is ebben az időszakban (az 1997-es +43-as mutatója a második volt John LeClair +44-es mutatója után). Modano karriercsúcsa egy mérkőzésen hat pont (2-4-6) az Anaheim Ducks ellen, és karrierje során hét kalapdobása van. Karrierje egyetlen összecsapását Rod Brind’Amour ellen vívta. A Frank J. Selke Trophy (2001) és a Lady Byng Trophy (2003) jelöltje is volt.

2005-2010Szerkesztés

A Dallas franchise hosszú időn át tartó arca, több mint 1000 NHL-pontot jegyzett, 2003-ban a Stars csapatkapitánya lett. A 2005-ös holtszezonban Modano fontolgatta, hogy a Boston Bruinshoz szerződik, de Tom Hicks tulajdonos közbelépése után úgy döntött, hogy marad a Starsnál. Modano 2005. augusztus 5-én ötéves szerződéshosszabbítást írt alá a Dallasszal. 2006. szeptember 29-én Brenden Morrow váltotta őt a Stars csapatkapitányi posztján; Modano ettől kezdve egészen 2010-ig helyettes kapitány volt, ezt a szerepet korábban 1995 és 2003 között töltötte be.

Modano 2007. március 13-án, a Philadelphia Flyers Antero Niittymäki elleni rendes játékidős győzelem alkalmával a harmadik harmadban 10:24 perccel a vége előtt szerezte pályafutása 500. rendes játékidős gólját, Antti Miettinen és Jon Klemm asszisztjaival. Ő mindössze a 14. gólszerző, aki 500 gólt szerzett egyetlen csapatban, és a 39. játékos, aki összességében elérte az 500 gólt.

Modano rövidzárlatos, rekordot jelentő gólja, 2007. november 7.

2007. március 17-én, a Nashville Predators elleni idegenbeli mérkőzésen Modano a 3-2-es vereség alkalmával megszerezte pályafutása 502. és 503. rendes játékidős gólját, ezzel megelőzte Joe Mullen amerikai születésű játékos által a legtöbb gólt szerző NHL-rekordot (502).

Modano tartja továbbá a legtöbb pontot szerző amerikai születésű játékos NHL-rekordját is. A rekordot, amely korábban Phil Housley-é volt, 2007. november 7-én döntötte meg, amikor az első öt percben két gólt lőtt, a rekorddöntő gólt egy rövidzárlatos góllal szerezte a San Jose Sharks ellen. Aznap este a gratuláló telefonhívások között volt egy az Air Force One-ról, George W. Bush amerikai elnök néhány percig beszélt vele a rekordról.

2007. november 21-én volt a “Mike Modano Tribute Night” az American Airlines Centerben, ahol Modanót a franchise kitüntette az amerikai hokiban elért eredményeiért. A mérkőzés előtti ünnepségen többek között Brett Hull, Joe Mullen, Phil Housley és a Stars tulajdonosa, Tom Hicks is felszólalt. Az érzelmes estét megkoronázva Modano később a döntő gólt, valamint egy szétlövéses gólt is szerzett az Anaheim Ducks elleni 3-2-es Stars győzelem alkalmával.

Mivel a 2007-2010-es szezonban csökkent a teljesítménye, Modano a 2009-10-es szezon után lejárt szerződése végéig játszott. A szezon utolsó mérkőzésén (amelyet véletlenül Minnesotában játszottak, ahol Modano profi pályafutását kezdte) Modano előtt videós tiszteletadással és álló ovációval tisztelegtek, majd a mérkőzés első sztárjának nevezték ki, aki Minnesota North Stars-mezben korcsolyázott körbe a jégen.

Detroit Red WingsSzerkesztés

Mike Modano a Red Wingsnél 2010 októberében.

2010. június 29-én a Stars bejelentette, hogy Modano nem köt szerződést a 2010-11-es szezonra. Miután fontolgatta, hogy visszavonul, vagy a Detroit Red Wingshez (a szülővárosában), vagy a Minnesota Wildhoz (abban az államban, ahol NHL-es pályafutását kezdte) szerződik, Modano egyéves szerződést kötött a Red Wingsszel. Mivel a 9-es mezt a Red Wings már visszavonultatta, Modano inkább a 90-es mezt választotta. Mike Babcock edző kifejezte azt a vágyát, hogy Modano legyen a Detroit harmadik sorának középpályása Dan Clearyvel és Jiří Hudlerrel.

A Detroit 2010-11-es hazai nyitányának első harmadában, 5:35-kor, mindössze a második műszakjában Modano átvette Cleary passzát és legyőzte az Anaheim kapusát, Jonas Hillert, ezzel megszerezve első gólját Red Wing-ként.