Ligile minoreEdit

În 1986, Modano, în vârstă de 16 ani, a fost invitat de antrenorul Rick Wilson de la Prince Albert Raiders să vină în Saskatchewan și să se alăture echipei Western Hockey League. La primul său meci, a marcat un hat trick, iar în al doilea an, Modano a făcut parte din echipa WHL All-Star Team. La patru zile după ce Modano a împlinit optsprezece ani, Minnesota North Stars l-a selectat pe primul loc în cadrul NHL Entry Draft din 1988. Modano a fost al doilea american care a fost selectat pe primul loc în acest proiect, după Brian Lawton în 1983. Problemele contractuale l-au determinat pe Modano să mai joace încă un sezon la Raiders.

Minnesota North Stars/Dallas StarsEdit

The North Stars au semnat cu Modano de Crăciunul anului 1988, iar el s-a alăturat echipei pentru sezonul 1989-90. A marcat primul său gol din carieră în NHL împotriva lui Glenn Healy de la New York Islanders și a avut un sezon bun de debutant, care l-a adus în echipa All-Rookie Team din NHL și l-a făcut finalist pentru Trofeul Calder Memorial. El a pierdut în mod controversat în fața lui Sergei Makarov, în vârstă de 31 de ani, care jucase deja la nivel profesionist în Liga Campionatului Sovietic timp de peste 12 ani; acest lucru a dus la o barieră de vârstă de 26 de ani pentru candidații la Calder din anul următor și până în prezent.

În ciuda startului bun, Modano a fost adesea criticat în Minnesota ca fiind un jucător neperformant care nu se compara cu alegerea numărul doi din 1988, Trevor Linden. Acest lucru a fost evidențiat de un sezon al doilea în care North Stars a ajuns în finala Cupei Stanley, dar Modano abia și-a repetat golurile și pasele de gol, în timp ce s-a confruntat cu antrenorul Bob Gainey pentru stilul său excesiv de defensiv. În 1992, Modano a semnat o prelungire pe patru ani care l-a făcut cel mai bine plătit membru al echipei, primind 2 milioane de dolari pe an. În scurt timp a avut cel mai bun sezon al său de până atunci, marcând 93 de puncte în sezonul 1992-93 din NHL și obținând prima sa invitație la NHL All-Star Game.

Stars se mută la DallasEdit

Înainte de sezonul 1993-94 din NHL, North Stars s-a mutat la Dallas pentru a deveni Dallas Stars. Considerând mutarea în Texas ca o oportunitate pentru un nou început, cu așteptări diferite din partea fanilor și a presei, Modano a decis să accepte sugestiile lui Gainey de a deveni un jucător mai complet și de a efectua mai multe atacuri. Modano a înregistrat un record personal de 50 de goluri și a înscris din nou 93 de puncte. Curând a devenit un idol în Dallas, devenind jucătorul care a vândut cele mai multe tricouri și a primit cele mai multe scrisori. În următoarele două sezoane, Modano și-a redus numărul de goluri marcate și a avut multe accidentări – o comoție cerebrală, o accidentare la genunchi și rupturi ale tendoanelor de la gleznă – dar și-a îmbunătățit jocul defensiv. În ciuda acestui fapt, Stars nu a reușit să se califice în playoff-ul Cupei Stanley din 1996, iar Gainey a renunțat la funcția de antrenor principal, rămânând în același timp GM.

Ken Hitchcock a fost angajat pe 8 ianuarie 1996 ca antrenor al lui Dallas, instalând un sistem cu orientare defensivă, cerându-i în același timp lui Modano să se concentreze pe ofensiva sa și folosindu-l mai des – în loc de 15-18 minute cât juca sub Gainey, Modano a jucat în mod obișnuit 25 de minute cu Hitchcock. Ajutat de noile achiziții Joe Nieuwendyk și Sergei Zubov, Modano a condus Stars la titlul Diviziei Centrale în sezonul 1996-97 din NHL. În playoff-ul Cupei Stanley din 1998, cu noul portar Ed Belfour, Stars a ajuns în finala Vestului.

În 1999, Modano a câștigat Cupa Stanley cu Stars, jucând toate cele șase meciuri ale finalei împotriva lui Buffalo Sabres, în ciuda faptului că și-a rupt încheietura mâinii în al doilea meci. Modano a asistat la ultimele cinci goluri ale lui Stars din serie, inclusiv atât în Meciul 5 cât și în Meciul 6, și la ultimul gol. A condus echipa Stars cu 23 de puncte în playoff, toate cele șapte din finală fiind asistate. Stars a revenit în finală în 2000 împotriva celor de la New Jersey Devils. Modano a marcat golul din prelungiri care le-a dat victoria celor de la Stars în meciul 5, dar în meciul 6 din Dallas, Devils au sfârșit prin a închide seria cu 4-2.

Modano a avut o medie de 78 de puncte pe sezon în perioada 1996-2002, și a fost, de asemenea, unul dintre cei mai buni atacanți din NHL în plus/minus în acea perioadă (+43 al său în 1997 a fost al doilea doar după marca de +44 a lui John LeClair). Cel mai mare număr de puncte din cariera lui Modano într-un meci este de șase (2-4-6) împotriva celor de la Anaheim Ducks și are șapte hat-trick-uri în carieră. Singurul său meci din carieră a fost împotriva lui Rod Brind’Amour. El a fost, de asemenea, candidat pentru Trofeul Frank J. Selke (2001), și Trofeul Lady Byng (2003).

2005-2010Edit

În calitate de imagine de lungă durată a francizei Dallas, a înregistrat peste 1.000 de puncte în NHL și a devenit căpitanul lui Stars în 2003. În timpul intersezonului din 2005, Modano s-a gândit să semneze cu Boston Bruins, dar a decis să rămână la Stars după ce proprietarul Tom Hicks s-a implicat. Modano avea să semneze o prelungire a contractului pe cinci ani cu Dallas la 5 august 2005. La 29 septembrie 2006, Brenden Morrow l-a înlocuit în funcția de căpitan al echipei Stars; Modano a fost căpitan supleant din acel moment până în 2010, rol în care mai fusese anterior din 1995 până în 2003.

Modano a marcat cel de-al 500-lea gol din carieră în sezonul regulat la 13 martie 2007, cu 10:24 rămase din repriza a 3-a, într-o victorie regulamentară împotriva lui Antero Niittymäki de la Philadelphia Flyers, cu assist-uri de Antti Miettinen și Jon Klemm. El este doar al 14-lea marcator care înscrie 500 de goluri cu o singură echipă și al 39-lea jucător care atinge 500 de goluri în total.

Modano a marcat golul lui Modano cu mâna scurtă, care a doborât recordul, 7 noiembrie 2007

La 17 martie 2007, într-un meci în deplasare împotriva celor de la Nashville Predators, Modano a marcat golurile 502 și 503 din carieră în sezonul regulat, într-o înfrângere cu 3-2, depășind astfel recordul NHL al lui Joe Mullen (502) pentru cele mai multe goluri marcate de un jucător de origine americană.

Modano deține, de asemenea, recordul NHL din toate timpurile pentru cele mai multe puncte marcate de un jucător născut în SUA. El a doborât recordul, care îi aparținea anterior lui Phil Housley, la 7 noiembrie 2007, marcând două goluri în primele cinci minute, recordul fiind un gol pe o scurtătură, pe o scăpare, împotriva celor de la San Jose Sharks. În acea seară, printre telefoanele de felicitare s-a numărat și unul de la Air Force One, președintele american George W. Bush i-a vorbit câteva minute despre record.

21 noiembrie 2007 a fost „Mike Modano Tribute Night” la American Airlines Center, unde Modano a fost onorat de franciză pentru realizările sale în hocheiul american. Printre cei care au luat cuvântul în cadrul ceremoniei de dinaintea meciului s-au numărat Brett Hull, Joe Mullen, Phil Housley și proprietarul Stars, Tom Hicks. Încununând o seară emoționantă, Modano a marcat mai târziu golul care a deschis scorul, precum și un gol la loviturile de departajare în victoria Stars cu 3-2 împotriva lui Anaheim Ducks.

Cu o producție în scădere în perioada 2007-2010, Modano a jucat până la finalul contractului său, care a expirat după sezonul 2009-10. În ultimul meci al acelui sezon (jucat întâmplător în Minnesota, unde Modano și-a început cariera profesionistă), Modano a fost salutat cu un omagiu video și o ovație în picioare și a fost numit prima vedetă a meciului, patinând pe gheață purtând un tricou Minnesota North Stars.

Detroit Red WingsEdit

Mike Modano cu Red Wings în octombrie 2010.

La 29 iunie 2010, Stars a anunțat că Modano nu va fi re-semnat pentru un contract pentru sezonul 2010-11. După ce s-a gândit să se retragă sau să semneze cu Detroit Red Wings (în statul său natal) sau cu Minnesota Wild (în statul în care și-a început cariera în NHL), Modano a semnat un contract pe un an cu Red Wings. Având în vedere că tricoul 9 fusese retras de Red Wings, Modano a optat în schimb pentru numărul 90. Antrenorul Mike Babcock și-a exprimat dorința ca Modano să centreze linia a treia a lui Detroit, alături de Dan Cleary și Jiří Hudler.

La 5:35 din prima repriză a meciului de deschidere pe teren propriu al lui Detroit din 2010-11, la doar a doua sa schimbare, Modano a primit o pasă de la Cleary și l-a învins pe portarul lui Anaheim, Jonas Hiller, pentru primul său gol ca Red Wing.