Zápas mezi Panthers a Buccaneers se v neděli ke konci prvního poločasu trochu zamotal, když se Carolina rozhodla využít obskurního pravidla NFL, které žádný tým v lize nepoužil už více než pět let.

Osm vteřin před koncem prvního poločasu stáli Buccaneers před situací 4-and-35 z vlastní 11-yardové čáry, což byla pro Tampu Bay jasná situace pro punting. Když punter Bucs Bradley Pinion vykopával z vlastní koncové zóny, Panthers věděli, že budou mít šanci pokusit se o vzácný „fair catch free kick“.

Toto není pravidlo, které si NFL vymyslela pro své zápasy v Londýně, je to skutečné pravidlo, které může použít jakýkoli tým.

V podstatě jde o toto pravidlo: Pokud tým spravedlivě chytí punt, smí se při následující hře pokusit o volný kop. Ani tento kop není typickým kopem na bránu. Obrana se musí postavit 10 metrů od míče – podobně jako při výkopu – a nesmí se pokusit kop zablokovat. „Volný kop“ se podobá spíše výkopu s tím rozdílem, že kopající hráč se musí pokusit o gól z pole ze země a je zde také držitel (Kopající hráč má také možnost míč odkopnout, ale k tomu téměř nikdy nedochází)

Není k dispozici inzerát

Takto popisuje pravidlo NFL:

„Po fair catch má přijímající tým možnost uvést míč do hry pomocí snapu nebo fair catch kopu (pokusu o field goal), přičemž čáry fair catch kopu jsou od sebe vzdáleny deset yardů. Platí všechna obecná pravidla jako pro pokus o branku z pole. Hodiny začnou běžet v okamžiku, kdy je míč kopnut. (Žádné odpaly nejsou povoleny.)“

Tak jak to dopadlo ve skutečné hře?

Po Pinionově puntu Brandon Zylstra odpískal fair catch na hranici 50 yardů a do konce prvního poločasu zbývala pouhá sekunda, což znamenalo, že Panthers měli čas na provedení volného kopu.

A protože vás to asi zajímá, tady je, jak volný kop vypadal:

Kopáč Joey Slye z týmu Panthers nedokázal volný kop využít, protože svůj pokus z 60 metrů poslal doprava.

Ačkoli tým, který se dožaduje fair-play, může využít pravidla o volném kopu kdykoli během hry, ve skutečnosti má smysl pouze na konci poločasu. Kdyby Panteři požádali o tento fair catch 20 sekund před koncem poločasu, pravděpodobně by rozehráli jednu nebo dvě hry, aby se pokusili přiblížit míč k pokusu o gól. Nezapomeňte, že volný kop je možný pouze při následující hře po férovém chycení.

Pravidlo o kopu z fair catch se v NFL používá velmi zřídka. Posledním hráčem, který se pokusil o fair catch field goal, byl Phil Dawson, který se v roce 2013 pokusil o 71 yardů za 49ers. Slyeův pokus o field goal byl ve skutečnosti teprve pátým pokusem o fair catch kick v NFL za posledních 20 let.

Naposledy se kopáč skutečně pokusil o fair catch kop v roce 1976, kdy Ray Wersching trefil jeden ze 45 yardů za Chargers v zápase proti Bills. Od té doby mají kopáči bilanci 0-9, přičemž jejich pokusy se pohybují od 58 do 74 yardů.

Přestože se Slyeovi nepodařilo kopnout fair catch, Panthers přesto v poločase vedli nad Bucs 17:7. Chcete-li získat aktuální informace o zápase, který se hraje v Londýně, nezapomeňte kliknout sem a sledovat náš živý blog.