Gra pomiędzy Panterami i Buccaneers stała się nieco zagmatwana pod koniec pierwszej połowy w niedzielę, kiedy Carolina zdecydowała się skorzystać z niejasnej zasady NFL, która nie była używana przez żaden zespół w lidze od ponad pięciu lat.

Zostało osiem sekund do końca pierwszej połowy, Buccaneers stanęli w obliczu fourth-and-35 z własnej linii 11 jardów, co było oczywistą sytuacją puntingu dla Tampa Bay. Z Bucs punter Bradley Pinion kicking out of his own end zone, Panthers wiedzieli, że będą mieli szansę spróbować wyciągnąć rzadki „fair catch free kick.”

To nie jest jakaś zasada, że NFL wymyślił dla ich łupek gier w Londynie, to jest rzeczywista zasada, która może być używana przez każdą drużynę.

Podstawowo, zasada ta brzmi następująco: Jeśli zespół fair łapie punt, są one dopuszczone do próby wolnego kopnięcia na następnej grze. Kopnięcie nie jest typowym field goal, albo. Obrona musi ustawić się w odległości 10 jardów od piłki – podobnie jak przy kickoffie – i nie wolno im próbować blokować rzutu. Rzut wolny” jest bardziej podobny do kickoff, z wyjątkiem tego, że kopacz musi próbować wykonać field goal z ziemi i jest również posiadacz (Kopacz ma również możliwość dropkick piłki, ale to prawie nigdy się nie zdarza)

Brak ogłoszenia

Oto jak NFL opisuje tę zasadę:

„Po fair catch, drużyna odbierająca ma możliwość wprowadzenia piłki do gry przez snap lub fair catch kick (field goal attempt), z fair catch kick lines ustanowionymi dziesięć jardów od siebie. Wszystkie ogólne zasady mają zastosowanie jak przy próbie zdobycia bramki z miejsca zdarzenia. Zegar rozpoczyna się w momencie kopnięcia piłki. (No tee allowed.)”

Jak to się rozegrało w rzeczywistej grze?

Po puncie Piniona, Brandon Zylstra zgłosił faul na linii 50 jardów, a do końca pierwszej połowy pozostała tylko jedna sekunda, co oznaczało, że Pantery miały czas na wykonanie rzutu wolnego.

A ponieważ pewnie się zastanawiacie, oto jak wyglądał rzut wolny:

Kopacz Panthers Joey Slye nie był w stanie wykorzystać rzutu wolnego, ponieważ posłał swoją 60-jardową próbę szeroko w prawo.

Ale chociaż zespół wzywający do złapania rzutu wolnego może skorzystać z zasady rzutu wolnego w dowolnym momencie gry, to tak naprawdę ma ona sens tylko na koniec połowy. Jeśli Pantery wezwałyby ten fair catch na 20 sekund przed końcem połowy, prawdopodobnie uruchomiłyby zagrywkę lub dwie, aby spróbować zbliżyć się do piłki w celu zdobycia bramki. Pamiętaj, że rzut wolny jest opcją tylko w następnym zagraniu po fair catch.

Reguła kopnięcia fair catch jest bardzo rzadko używana w NFL. Ostatnim graczem, który próbował fair catch field goal, był Phil Dawson, który próbował 71-jardowego dla 49ers w 2013 roku. Próba Slye’a field goal była tak naprawdę tylko piątą próbą fair catch kick w NFL w ciągu ostatnich 20 lat.

No ad available

Ostatni raz, kiedy kopacz faktycznie zrobił fair catch kick wrócił w 1976 roku, kiedy Ray Wersching uderzył jednego z 45 jardów dla Chargers w meczu przeciwko Bills. Od tego czasu kopacze mają 0 do 9, a ich próby wahają się od 58 do 74 jardów.

Pomimo, że Slye nie trafił w swoim fair catch kick, Panthers wciąż prowadzili z Bucs 17-7 na półmetku. Aby uzyskać aktualne spojrzenie na mecz rozgrywany w Londynie, kliknij tutaj i śledź na bieżąco nasz blog na żywo.