Jocul dintre Panthers și Buccaneers a devenit puțin confuz spre finalul primei reprize de duminică, când Carolina a decis să profite de o regulă obscură din NFL, care nu a mai fost folosită de nicio echipă din ligă de mai bine de cinci ani.

Cu opt secunde rămase de jucat în prima repriză, Buccaneers se confruntau cu o a patra și 35 de la propria lor linie de 11 yarzi, ceea ce reprezenta o situație evidentă de aruncare pentru Tampa Bay. Cu Bradley Pinion, punterul celor de la Bucs, lovind în afara propriei zone de margine, Panterele știau că vor avea o șansă de a încerca să obțină o rară lovitură liberă „fair catch free kick.”

Aceasta nu este o regulă pe care NFL a inventat-o pentru lista de meciuri de la Londra, ci este o regulă reală care poate fi folosită de orice echipă.

În principiu, regula sună în felul următor: Dacă o echipă prinde corect un punt, i se permite să încerce o lovitură liberă la următorul joc. Lovitura de picior nu este nici ea un field goal obișnuit. Apărarea trebuie să se alinieze la 10 yarzi de minge – similar cu un kickoff – și nu are voie să încerce să blocheze șutul. „Lovitura liberă” se aseamănă mai mult cu o lovitură de picior, cu excepția faptului că cel care lovește trebuie să încerce golul de pe teren și există, de asemenea, un deținător (Cel care lovește are, de asemenea, opțiunea de a lovi mingea cu piciorul, dar acest lucru nu se întâmplă aproape niciodată)

Niciun anunț disponibil

Iată cum NFL descrie regula:

„După o preluare corectă, echipa care primește mingea are opțiunea de a pune mingea în joc printr-un snap sau o lovitură de picior de preluare corectă (încercare de field goal), cu liniile de lovitură de picior de preluare corectă stabilite la zece yarzi distanță. Toate regulile generale se aplică la fel ca și în cazul unei încercări de field goal din lovitură de pedeapsă. Cronometrul începe în momentul în care mingea este lovită. (Nu este permis nici un tee.)”

Și cum s-a desfășurat acest lucru într-un joc real?

După lovitura de pedeapsă a lui Pinion, Brandon Zylstra a cerut o preluare corectă la linia de 50 de yarzi cu doar o secundă rămasă de jucat în prima repriză, ceea ce înseamnă că Panterele au avut timp să execute lovitura liberă.

Și pentru că probabil vă întrebați, iată cum a arătat lovitura liberă:

Panthers kicker Joey Slye nu a reușit să profite de lovitura liberă, deoarece a trimis încercarea sa de 60 de yarzi pe lângă dreapta.

Deși echipa care solicită lovitura de departajare poate profita de regula loviturii libere în orice moment al jocului, aceasta are cu adevărat sens doar la finalul unei reprize. Dacă Panterele ar fi apelat la acest fair catch cu 20 de secunde rămase din repriză, probabil că ar fi executat un joc sau două pentru a încerca să aducă mingea mai aproape pentru o încercare de field goal. Țineți minte, lovitura liberă este o opțiune doar la următorul joc după un fair catch.

Regula loviturii de departajare corectă este foarte rar folosită în NFL. Ultimul jucător care a încercat un field goal din fair catch a fost Phil Dawson, care a încercat o lovitură de 71 de metri pentru 49ers în 2013. Încercarea de field goal a lui Slye a fost, de fapt, doar a cincea lovitură de picior fair catch încercată în NFL în ultimii 20 de ani.

Ultima dată când un kicker a reușit de fapt o lovitură de departajare a fost în 1976, când Ray Wersching a reușit o lovitură de la 45 de yarzi pentru Chargers într-un meci împotriva celor de la Bills. De atunci, kickerii au avut 0 la 9, cu încercări cuprinse între 58 și 74 de metri.

Chiar dacă Slye nu a reușit să reușească lovitura de pedeapsă, Panthers încă conducea pe Bucs cu 17-7 la pauză. Pentru o privire actualizată asupra meciului care se joacă la Londra, nu uitați să faceți clic aici și să urmăriți meciul pe blogul nostru în direct.