FAYETTEVILLE, Ark. – Fotbalul din Alabama și-a încheiat sezonul regulat 2020 ca singura echipă neînvinsă din Conferința de Sud-Est, încetinind Arkansas Razorbacks 52-3 sâmbătă după-amiază pe Donald W. Reynolds Razorback Stadium.

În timp ce nici fundașul de juniori redshirt-junior Mac Jones sau receptorul senior DeVonta Smith nu vor termina meciul cu un touchdown de trecere sau de primire, ofensiva Crimson Tide a făcut totuși o demonstrație impresionantă cu atacul său de alergare.

Numărul 1 Alabama a alergat pentru 216 yarzi, în roate pentru a depăși Arkansas 443-188.

Singurul eșec major a avut loc după ce Razorbacks au câștigat aruncarea monedei de deschidere și au ales să primească. La primul joc de la scrimmage, fundașul secundar Christian Harris a suferit o accidentare la umăr în timp ce făcea un placaj și nu a revenit.

„Nu știu exact cât de grav este încă”, a declarat Nick Saban, antrenorul echipei Alabama. „Doctorul a spus că îi va face un RMN și a spus că nu știe sigur care este amploarea, dar asta va determina dacă va putea să revină și să joace săptămâna aceasta sau cât timp va sta pe tușă.”

În afară de accidentarea apărării, apărarea lui Alabama a fost învolburată. Numai în primul sfert, Crimson Tide l-a eliminat de patru ori pe fundașul lui Arkansas, K.J. Jefferson, fundașul boboc Will Anderson Jr. fiind autorul a două dintre ele.

După ce a cedat un field goal devreme, Alabama a închis echipa gazdă. Cei de la Razorbacks au fost ținuți la 70 de yarzi în total în ofensivă în prima repriză, în timp ce Crimson Tide a deschis jocul cu patru eseuri de alergare în timpul celui de-al doilea sfert. Fundașii seniori Najee Harris și Brian Robinson Jr. au avut câte două fiecare (Robinson a adăugat mai târziu un al treilea), Harris depășindu-l pe Robinson la numărul de yarzi cu 46 și, respectiv, 24.

„Cred că am început un pic mai încet jocul”, a spus Saban. „Dar, pe măsură ce meciul a continuat, am devenit din ce în ce mai buni în apărare și am controlat ritmul jocului în atac, am ținut mingea departe de ei, astfel încât nu au putut merge repede. Am făcut o treabă destul de bună la începutul meciului de a ieși de pe teren la a treia încercare, ceea ce a fost foarte important, așa că, per total, am fost foarte mulțumit.”

Chiar dacă nu a fost la fel de eficient cum este de obicei în jocul de primire, receptorul senior DeVonta Smith a obținut singurul eseu al Crimson Tide fără alergare din meci cu o întoarcere de 84 de metri pentru un eseu în primul sfert.

La pauză, Alabama conducea Arkansas cu 38-3, cel mai mare avans la pauză din acest sezon.

The Crimson Tide a deschis repriza a doua cu o cursă de 14 jocuri și 89 de yarzi care a dus la cel de-al treilea scor al lui Robinson din meci.

Confortabil cu avantajul său de 42 de puncte, Alabama a început să rotească titularii obișnuiți pentru ca jucătorii mai tineri să câștige ceva experiență.

După ce a mers 24 din 29 pentru 208 yarzi, Jones a fost înlocuit de proaspătul Bryce Young. Robinson și Harris au fost, de asemenea, puși pe bancă pentru a se odihni pentru meciul de săptămâna viitoare din campionatul SEC, fiecare dintre ei totalizând 54 și, respectiv, 46 de yarzi de alergare.

„Cred că, indiferent de circumstanțe, a trebuit să ne dovedim nouă înșine ce fel de echipă avem și ce fel de spirit competitiv au jucătorii noștri”, a spus Robinson. „Pentru noi să ieșim și să concurăm astăzi, asta arată multe despre spiritul nostru competitiv ca echipă.”

Cu mai puțin de două minute rămase de joc, proaspătul fundaș al echipei Alabama, Jase McClellan, a făcut un eseu de 80 de yarzi de alergare.

Cele 188 de yarzi totale permise au fost al doilea cel mai bun efort al apărării Crimson Tide în acest sezon. Alabama a forțat, de asemenea, patru mingi pierdute, recuperând trei dintre ele, și l-a eliminat o dată pe fundașul Feleipe Franks.

Un alt record al sezonului pentru apărarea Crimson Tide a fost în materie de sacks-uri, opt pentru 49 de yarzi pierduți.

Alabama a terminat sezonul regulat cu 10 meciuri, doar în conferință, ca singura echipă neînvinsă din SEC. Arkansas a căzut la 3-7 și acum va aștepta să vadă unde va merge pentru un joc de castron.

„Aceasta a fost o situație dificilă pentru noi”, a spus Saban. „Cred că unul dintre factorii de motivare a fost să câștige 10 meciuri SEC într-un sezon regulat, ceea ce nu s-a mai făcut niciodată – a fost oarecum istoric pentru ei. Acesta a fost unul dintre factorii motivanți pentru noi și, evident, am vrut să jucăm la un standard.”

Alabama Athletics

.

. .

.

.

Acest articol va fi actualizat cu citate și înregistrări video de la postarea de sâmbătăconferințe de presă de după meci.