Kevin Harvick se udržel a zvedl trofej v Atlantě pro druhé vítězství v sezóně

Kevin Harvick má k Atlanta Motor Speedway výjimečný vztah a šampion NASCAR Cup Series z roku 2014 to v neděli odpoledne opět dokázal, když vyhrál závod Folds of Honor QuikTrip 500, což bylo jeho třetí vítězství na této historické trati.

Harvick na cestě za svým 51. vítězstvím v kariéře ujel 151 z 325 kol a zvítězil ve statečném souboji s kolegy z týmu Joe Gibbs Racing Kylem Buschem a Martinem Truexem Jr,

Truex vedl 62 kol, vyhrál úvodní dvě etapy závodu a držel Harvickův Ford č. 4 Stewart-Haas Racing na uzdě. V úvodu třetí etapy závodu Harvick předjel obě Toyoty JGR, udržel je na uzdě a zvítězil s náskokem 3,527 sekundy. Busch předjel Truexe pět kol před koncem na druhém místě.

SOUvisející: Bylo to Harvickovo druhé vítězství v sezóně (vyhrál také na Darlington Raceway v prvním závodě NASCAR po návratu do hry během pandemie COVID-19) a pro 44letého Kaliforňana je to deváté umístění v top 10 v deseti letošních závodech. Harvick díky němu zvýšil svůj náskok v šampionátu NASCAR Cup Series na 48 bodů před Joey Loganem z týmu Penske.

Loganův týmový kolega Ryan Blaney a jezdec JGR Denny Hamlin uzavřeli v Atlantě první pětici, následováni Kurtem Buschem, Jimmiem Johnsonem, Chasem Elliottem a kolegy z týmu Penske Bradem Keselowskim a Loganem. Pro Kurta Busche bylo umístění v první desítce obzvláště působivým výkonem vzhledem k tomu, že kvůli porušení předpisů před závodem startoval z posledního místa.

SOUVISEJÍCÍ:

Clint Bowyer vedl 58 kol, ale v závěru závodu zajel do boxů a vypadl z první desítky. Nakonec skončil dvacátý.

Harvickův Ford byl v Atlantě považován za vůz k poražení ještě předtím, než sedminásobný šampion Johnson dal v neděli odpoledne povel ke spuštění motorů.

Harvick získal v Atlantě první emotivní vítězství v kariéře v seriálu NASCAR Cup v roce 2001, tři týdny poté, co převzal řízení za zesnulého sedminásobného šampiona Dalea Earnhardta, který zahynul v úvodním závodě sezony Daytona 500. Harvick v neděli při obráceném vítězném kole zvedl tři prsty na Earnhardtovu památku a na počest jeho slavného vozu č. 3.

„První vítězství (v kariéře) jsem získal tady v Atlantě a tuhle trať jsem si prostě oblíbil,“ řekl Harvick. „Člověk má vždycky takové vzpomínky a teď chce oslavit všechno, co Dale Earnhardt pro tento sport udělal. Přijet sem a být schopen to dokázat vítězstvím a dojet do Victory Lane je docela výjimečné.

„Měli jsme skvělou zastávku v boxech, podařilo se nám restartovat ze spodní části, auto se rozjelo a já jsem dokázal získat pozici na trati. Jakmile se mi podařilo překonat těch prvních 10 kol a auto se dostatečně uvolnilo, mohl jsem se dostat do rytmu a opravdu se trefit, pak jsem asi 25 kol mohl jen odjet.“

Harvick je v poslední době rekordmanem. Na toto první vítězství odpověděl po 17 letech (v roce 2018) a v současné době je uprostřed úžasné devítileté série na této trati. V sedmi z posledních devíti závodů vedl alespoň 100 kol – a od svého příchodu do týmu Stewart-Haas Racing v roce 2014 ujel vpředu více než 10 000 kol.

Dvě etapová vítězství Truexe Jr. byla prvním vítězstvím šampiona pohárové série z roku 2017 v této sezoně. A po většinu závodu tam byl připraven přerušit Harvickovu dlouholetou dominanci na trati. Tato příležitost však nikdy nepřišla.

Bylo by to první vítězství v sezóně pro Truexe, který byl v Atlantě tak blízko – v roce 2019 skončil druhý a v posledních šesti závodech se umístil v první desítce.

Tyler Reddick, pilot vozu Chevrolet č. 8 týmu Richard Childress Racing, byl nejlépe umístěným kandidátem na titul Sunoco Rookie of the Year – obsadil 16. místo.

Před závodem promluvil k závodnímu poli a národu prezident NASCAR Steve Phelps, který slíbil, že sport vnímá současné sociální nepokoje v zemi a zavázal se ke zlepšení vztahů mezi závody.

„Naše země trpí a naši lidé jsou oprávněně rozzlobení a žádají, aby byli vyslyšeni,“ řekl Phelps. „Náš sport se musí zlepšit. Naše země musí být lepší.“

Příští závod série NASCAR Cup Series Blue-Emu Maximum Pain Relief 500 se koná ve středu na Martinsville Speedway (19:00 SELČ, FS1, MRN, SiriusXM NASCAR Radio).

VÍCE: Steve Phelps řeší potřebu změn